مقالات

آخرین پیشرفت ها در فناوری راهگاه گرم

 بسپار/ایران پلیمر تامین کنندگان قالبها و سامانه های راهگاه گرم (hot runner) به دنبال رفع نیازهای صنعت برای داشتن ماشین آلاتی قوی، قابل اطمینان و کارآمد برای انواع کاربردها هستند. در این مقاله، آخرین پیشرفتها در فناوری راهگاه گرم گزارش شده است.
قالبها و راهگاه های گرم، بخش مهمی از عملیات قالبگیری تزریقی هستند و تامینکنندگان این سامانه ها به دنبال پاسخ-گویی به تقاضاها برای درخواستهای بیشتر و کاربردهای فنی هستند، ضمن اینکه این سامانه ها اطمینان دهند که از لحاظ اقتصادی کارا هستند و ضایعات را به حداقل میرسانند. تولیدکنندگان پیشرو، چندین محصول جدید برای رفع این نیازها به بازار انواع حوزه های صنعتی معرفی کردهاند.
شرکتMilacron  راهگاه گرم سِریهای ThinPAK شرکت Mold-Masters را برای کاربردهای بسته بندی دیواره نازک معرفی کرده است. سِری-هایThinPAK  دارای استحکام و دوام برای قالبگیری حتی در کاربردهای فشار زیاد تا ۲۸۰۰ بار است. ویژگی این سامانه ها، افشانکهای (nozzles) جدید راهگاه گرم، آب بندهای گلویی (gate seals) و طراحی چندراهه های (manifold) (راهگاهی چندشاخه برای پخش مذاب) آن است. افشانکها، آببندی گلویی قوی (robust) دارند و برای مقاومت در برابر فشارهای زیاد مورد نیاز در عملیات قالبگیری محصولات بسته بندی دیواره نازک برداشته میشوند. گلویی جدید دارای طراحی بهتری است و از مواد با استحکام زیاد و سطح تماس بزرگتر ساخته شده است. با استفاده از طراحی بوش شیر صفحه ای (valve disc bushing) جدید، هر گونه نشتی (weepage) کنترل میشود و به سطح آسان تمیزشو (easy-to-clean) هدایت میشود. این طراحی فواصل تعمیر (service) را تا سه برابر افزایش میدهد و توقف عملیاتی را به حداقل میرساند. آببندی چندراهه و افشانک جدید قابلیت اطمینان بیشتری را حتی در هنگام راهاندازی سرد فراهم میکند و در نتیجه محدوده فرایندکاری گستردهتری را ایجاد میکند. همچنین چندراهه های سِریهای جدید ThinPAK برای ایجاد استحکام و داشتن مقاومت در برابر فشارهای تزریق تا ۲۸۰۰ بار (۴۰ درصد بیش از طراحی¬های چندراهه استاندارد Mold-Master) مهندسی شده است. 
این شرکت همچنین پیشرفتها برای راهگاه گرم Fusion Series G2  ازMold-Masters  را برای تولید قطعات خودرو و قطعات بزرگ معرفی کرده است که شامل انواع افشانکها و فناوری فعالگر (actuator) بدون آب است. افشانک¬هایF3000  و F8000 قابلیتها و کاربردهای این سامانه را برای تزریقهای (shot) کمتر از ۱۵ گرم تا بیش از ۵۰۰۰ گرم گسترش می¬دهند.

 

برگردان: دکتر فاطمه خودکار
f.khodkar@gmail.com
 

 

(ادامه دارد…)

 

متن کامل این مقاله را که در ویژه نامه   200امین شماره ماهنامه بسپار در نیمه خردادماه منتشر شده است، بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا