اخبار

آغاز مذاکرات جدید نفتی ایران- روسیه/ احتمال تهاتر پتروشیمی قوت گرفت

بسپار به نقل از مهر می نویسد، دور جدید مذاکرات اقتصادی و انرژی ایران و روسیه امروز در تهران در حالی آغاز می شود که دو کشور بر روی تهاتر محصولات پتروشیمی با کالا و کاتالیست‌های پتروشیمیایی به توافق مقدماتی دست یافته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، دور جدید مذاکرات نفتی جمهوری اسلامی ایران و روسیه از امروز به مدت دو روز به میزبانی تهران آغاز می‌شود و این در حالی است که احتمال تهاتر محصولات پتروشیمی، مواد افزودنی شیمیایی و کاتالیست یکی از محورهای مذاکرات دو جانبه است.

احتمال تهاتر محصولات پتروشیمی، کاتالیست و مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع پتروشیمی در شرایطی قوت گرفته است که بیژن زنگنه وزیر نفت اخیرا هر گونه تهاتر نفت خام با روسیه و یا فروش نفت ایران توسط ایران کشور را تکذیب کرده است.

زنگنه به عنوان رییس کمیسیون همکاری‌های مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه ایران هیچ محدودیتی برای همکاری با روسیه در زمینه های مختلف ندارد و همکاری دو کشور در زمینه اقتصادی باید به سطح قابل قبولی برسد، گفت: در سفر هیات روسی به تهران در همه حوزه همچون کشاورزی، حمل و نقل، تجارت، صنعت و معدن، انتقال فناوری و انرژی بحث و گفتگو خواهد شد.

احمد مهدوی در گفتگو با مهر با بیان اینکه در شرایط فعلی ایران هیچ گونه محدودیتی برای صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری به بازار جهانی ندارد، گفت: اخیرا مذاکراتی بین شرکت‌های ایرانی و روسی برای تهاتر محصولات پتروشیمی با برخی از کالاها انجام گرفته است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی افزود: شرکت‌های ایرانی می‌توانند در قبال فروش برخی از محصولات پتروشیمی به روسیه برخی از کالاها همچون انواع کاتالیست و یا مواد افزودنی شیمیایی مورد استفاده در صنایع پتروشیمی را وارد کنند.

این مقام مسئول با اعلام اینکه تاکنون چندین مذاکره بین شرکت‌های ایرانی و روسی برای تهاتر محصولات پتروشیمی با انواع کالاها انجام گرفته است، اظهار داشت: در شرایط فعلی اختلاف اساسی بین دو طرف برای عملیاتی کردن این توافق وجود ندارد.

مهدوی با یادآوری اینکه هم اکنون شرکت‌های ایران و روسیه برای عملیاتی کردن این معامله به توافق کلی دست یافته اند، تاکید کرد: ایران و روسیه می توانند در صنایع پتروشیمی و انرژی به دو شریک استراتژیک تبدیل شوند.

اسماعیل محصولی قائم مقام وزیر نیرو پیشتر در گفتگو با مهر با اعلام اینکه فایناس روسیه برای ساخت نیروگاه و شبکه برق در ایران می تواند بخشی از قرارداد تهاتر نفت و کالا بین دو کشور را شامل شود، تصریح کرده بود: جزئیات و حجم نهایی تامین فاینانس از سوی روسیه در مذاکرات آتی تعیین و نهایی خواهد شد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هم بهمن ماه سال گذشته درباره جزئیات مذاکرات نفتی ایران-روسیه برای تهاتر نفت و کالا و راه اندازی طرح سوآپ معکوس نفت در جمع خبرنگاران، گفت: با روس‌ها بحث‌هایی برای مبادله حجم بالایی از منابع نفت و دریافت کالا در ازای آن مطرح کردیم که عده‌ای نسبت به این مسئله اعتراض کردند ولی باید بگوییم اگر به ایران وارد نشوید، افراد دیگری در این بازار حاضر می‌شوند و جایی برای شما نمی‌ماند.

مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه هم پیشتر در گفتگو با دیلی کومرسانت با تایید مذاکرات تهران و مسکو برای تهاتر نفت در برابر کالا، گفته است: روسیه می‌تواند در قبال خرید نفت از ایران، دومین رآکتور نیروگاه بوشهر را بسازد ضمن انکه روسیه می‌تواند برای پرداخت پول نفت ایران به این کشور کامیون، ریل راه‌آهن یا کالاهای دیگر صادر کند، یا برای این کشور پالایشگاه‌های کوچک بسازد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا