اخبار

آماده شدن زیرساخت‌ها برای استفاده از ارز صادراتی در واردات

بسپار/ایران پلیمر محدودیت‌های استفاده از ارز صادراتی برای واردات رسماً از سوی دولت لغو شده است. محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهور لغو این محدودیت را ابلاغ کرده و بر اساس آن، اگر تا پیش از این صادرکنندگان اجازه داشتند تا تنها ۳۰ درصد از ارز حاصل از صادرات خود را برای واردات کالاها و مواد اولیه مورد نیاز تولید خود، استفاده کنند؛ اکنون هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و آنها می‌توانند بدون محدودیت، از ارز حاصل از صادرات خود برای آن دسته از کالاها و مواد اولیه مورد نیاز تولید که ثبت‌سفارش آنها از سوی دولت آزاد بوده و البته در فهرست مشخصی که به زودی ابلاغ خواهد شد، قرار دارند، استفاده کنند.

همچنین صادرکنندگان می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را به سایر واردکنندگان واگذار نموده و در واقع، باز هم خرید و فروش‌های کوتاژهای صادراتی از سر گرفته می‌شود؛ این در حالی است که ارز خریداری شده از بخش صادرات نیز با نرخ توافقی رد و بدل شده و از سوی دیگر، کالاهایی باید با آن وارد کشور شوند که فهرست آنها از سوی دولت تعیین و مورد تائید دستگاه‌های ذیربط بوده است.

اما همین امر سبب شده تا برخی تغییرات نیز در سامانه‌های مرتبط با تجارت خارجی کشور ایجاد شود. سامانه جامع تجارت در اطلاعیه‌ای، از افزوده شدن فیلد «حالت ثبت‌سفارش» به اطلاعات پرونده در این سامانه خبر داده است. بر این اساس، اعلام شده که «به منظور انطباق صحیح شرایط پرونده‌های ثبت‌سفارش با حالت‌های مختلف مقررات واردات کالا و در نتیجه افزایش شفافیت و کاهش احتمال بروز اشتباه در زمان بررسی درخواست‌های مجوز ارزی توسط سازمان‌های مجوزدهنده، فیلد اطلاعاتی جدیدی تحت عنوان «حالت ثبت سفارش» در سامانه جامع تجارت ایجاد گردیده است.»

بر این اساس تجار و فعالان اقتصادی می‌بایست از این پس در زمان ایجاد پرونده، این فیلد را هم تکمیل کنند؛ ضمن اینکه خبرها حکایت از آن دارد که به زودی امکان ثبت سفارش از محل ارز صادرات خود یا غیر نیز به این سامانه اضافه خواهد شد که نوید خوبی برای فعالان اقتصادی در استفاده از مکانیزم مؤثر واردات در مقابل صادرات است.

مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا