اخبار

آمیزه های نانویی ABS و PP در ساخت یخچال های یک تولیدکننده ایرانی مورد استفاده قرار گرفت

بسپار/ ایران پلیمر شرکت‌ ایرانیان شرق کلور با استفاده از گرانول‌های حاوی نانومواد، خواص آنتی‌باکتریال در یخچال‌ فریزر را ایجاد کرده  و این امر منجر به رفع بوی نامطبوع و افزایش زمان ماندگاری میوه و سبزیجات در یخچال شده است. محیط داخل یخچال فریزرها می‌تواند محل رشد عوامل بیماری‌زا باشد و در صورت نگهداری طولانی‌مدت مواد حساس درون یخچال، گاهی بوی نامطبوع در یخچال ایجاد می‌شود و همچنین رشد باکتری‌ها می‌تواند موجب فساد مواد غذایی شود.

برای حل این مشکل یکی از شرکت‌های صنعتی لوازم خانگی از مستربچ‌های حاوی نانوذرات برای کاربرد در یخچال‌ فریزرهای دوقلو و سایدبای‌ساید خود استفاده کرده است و این محصول موفق به دریافت گواهی‌ نانومقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو شده است.

بر اساس آزمایش‌های انجام شده، استفاده از گرانول‌های حاوی نانومواد باعث بهبود خواص آنتی‌باکتریالی یخچال شده، به طوری که با حضور این نانومواد میزان فعالیت ضدباکتریایی یخچال‌های این شرکت مطابق با استاندارد ملی “اندازه‌گیری فعالیت ضدباکتری بر روی سطوح پلاستیکی و سایر سطوح نامتخلخل” به شماره ۱۰۹۰۰ISIRI را افزایش داده و در نتیجه عملکرد خواص آنتی‌باکتریال موفقیت‌آمیز بوده است.

بدنه این یخچال‌ها از پلیمرهایی مانند ABS و PP ساخته می‌شود که آمیزه هایی دارای نانوذرات هستند. آمیزه های یاد شده می‌توانند به زدایش بیش از  ۹۹ درصد از باکتری‌ها کمک کنند و همچنین مانع از تشکیل کپک و قارچ در یخچال شوند.

از این مستربچ‌های حاوی نانوذرات همچنین  در بخش‌های مختلف یخچال های تولیدی این مجموعه  نظیر قفسه‌ها و مخازن میوه یخچال، ظروف نگهدارنده رب و کیسه‌های بسته‌بندی مواد غذایی و همچنین بدنه یخچال استفاده می شود. 

 

ایسنا

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا