اخبار

ابلاغ مصوبه کاهش طبقات تعرفه به گمرکات: ۲۴۰ تعرفه افزایش و ۱۲۰ تعرفه کاهش دارد

بسپار می نویسد، رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: با تصویب هیأت وزیران طبقات تعرفه‌ای در سال 94 از 14 به 10 طبقه کاهش یافته و این مصوبه از ابتدای سال جاری با ابلاغ به تمامی گمرک‌های سراسر کشور لازم الاجرا شده است.
به گزارش خبرگزاری فارس،‌ ولی‌الله افخمی‌راد با بیان اینکه مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی 1064 ردیف تعرفه با حذف، ایجاد و اصلاح همراه بوده است، تصریح کرد: مصوبه کاهش طبقات تعرفه‌ای در روز 27 اسفندماه سال 93 به تصویب هیات وزیران رسید و از نخستین روزهای سال جاری در اختیار گمرک‌های کشور قرار گرفته است و اعمال خواهد شد.
وی در تشریح این تصمیم گفت: کمترین طبقه تعرفه‌ای 4 درصد است که از تمام کالاهای وارداتی دریافت می‌شود، بالاترین میزان تعرفه دریافتی نیز 75 درصد است و بین این دو طبقه، 8 طبقه دیگر با تعرفه‌های 7، 10، 15، 20، 26، 32، 40 و 55 درصد قرار دارد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در سال جاری حدود 240 تعرفه افزایش پیدا کرده و بیش از 120 تعرفه نیز کاهش یافته است. میانگین تعرفه‌های کشور در بخش کشاورزی و صنعت نیز از یک کاهش 8 دهم درصدی برخوردار بوده است.
وی با تاکید بر ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودروهای بالای 2500 سی.سی تصریح کرد: طبق مصوبه پیشین هیات دولت ثبت سفارش و واردات خودروهای بالای 2500 سی.سی ممنوع بوده و این مصوبه در سال 94 نیز اجرا می‌شود، ضمن اینکه ثبت سفارش و ورود کالاهای گروه 10 نیز با ارز متقاضی انجام شده و میزان سود بازرگانی کالاهای یاد شده نیز دو برابر است.
افخمی‌راد‌ با اشاره به تاثیر کاهش تعرفه‌ها در میزان قاچاق در کشور، یادآور شد: یکی از روش‌های مبارزه با قاچاق، تسهیل تجارت است. قاچاق وقتی کاهش می‌یابد که راه ورود قانونی کالا به کشور بسیار سخت، پیچیده و پرهزینه باشد.
در این صورت واردکنندگان بیشتر به سمت راه‌های غیرمجاز هدایت می‌شوند؛ بنابراین هرچه تعداد طبقات کمتر شود، راه کسب‌وکار تسهیل می‌شود و امکان تخلف نیز به میزان چشم‌گیری کاهش خواهد یافت.
وی ادامه داد: ما با حذف موارد غیرضروری از نظام تعرفه‌های کشور درصدد هستیم، تا فضای تجاری را ساده‌سازی کنیم و در این راستا بسیاری از زیرنویس‌های تعرفه‌ای حذف شده، یکسان‌سازی‌ لازم صورت پذیرفته و روند نزولی‌ای را در نظام تعرفه‌ها شاهد هستیم.
رییس سازمان توسعه تجارت در ادامه با بیان اینکه همواره در ارتباط با تعرفه‌ها بحث حمایت از تولید داخل مطرح بوده است، تاکید کرد: در ارتباط با بحث تعرفه‌ها باید ترتیبی اتخاذ شود که از تولید داخل حمایت منطقی، معقول و زمان‌داری صورت پذیرد.
برای حمایت از تولید، لازم نیست که سالیان دراز با دیوار تعرفه از آن حمایت کنیم، بلکه باید هر صنعت بعد از مدتی از حمایت تعرفه‌ای رها شود تا در فضای رقابتی رشد کند.
افخمی‌راد در پایان اظهار امیدواری کرد که سال 95 طبقات تعرفه‌ای به 8 طبقه کاهش یابد و سال 96 نیز طبق برنامه‌های صورت‌گرفته تنها 6 طبقه تعرفه‌ای را شاهد باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا