اخبار

اتاق بازرگانی ایران در افغانستان پس از 13 سال فعال شد

بسپار می نویسد، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان گفت: نظر مثبت افغانستان برای فعال‌سازی اتاق بازرگانی ایران در افغانستان بعد از 13 سال پیگیری جلب شد.
محمود سیادت در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: اتاق مشترک ایران و افغانستان در دو سال گذشته از 30 به بیش از 130 عضو رسیده و در تمام رویدادهای مرتبط با افغانستان، اتاق مشترک عامل بوده یا نقش موثر داشته است.
وی افزود: برای اولین بار در هیات های اعزامی و نمایشگاه‌های برگزار شده در افغانستان بحث توسعه فعالیت‌ها در جنوب و شرق افغانستان را مطرح کردیم و از جلال آباد و قندهار هیات هایی به ایران آمدند.
سیادت اضافه کرد: در حاشیه نمایشگاه کابل نیز توانستیم دغدغه‌ها و نظرات خود را مطرح کنیم و نظر مثبت افغانستان برای فعال‌سازی اتاق بازرگانی ایران در افغانستان را بعد از 13 سال پیگیری جلب کنیم.
رییس اتاق بازگانی مشترک ایران و افغانستان در رابطه با عملکرد اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و تجارت در دوره هفتم نیز بیان کرد: نمره دادن به عملکرد اتاق به صورت مستقل و مجزا از عملکرد سایر بخش‌های اقتصادی کشور کار سختی است.
وی افزود: اتاق نیز متاثر از جریان‌های اقتصادی کشور، جهان و سیاست‌های دولت و روند عمومی کشور تبعیت می کند.
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان گفت: در بخش بازرگانی و صادرات به کشورهای همجوار یا بازارهای هدف در سطح ملی نقشه راه منسجمی وجود ندارد. در رابطه با صادرات در استان و عملکرد اتاق بازرگانی در این خصوص، افغانستان در سطح استانی اهمیت خاصی دارد.
سیادت با بیان اینکه بیش از 40 درصد صادرات خراسان رضوی به افغانستان است، اظهار کرد: توجه دولت به این بازارها، گرفتن اختیارات، توسعه بازارهای هدف و در بحث های کلان صادرات رفع موانع از جمله راهکارهایی است که باید در اتاق بازرگانی جدید مورد توجه قرار گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا