اخبار

تراز تجاری اتحادیه اروپا در سه ماهه دوم ۲۰۲۳ و پس از شش فصل کسری مستمر، مثبت شد

بسپار/ایران پلیمر  داده‌های تجاری منتشر شده توسط اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) نشان می دهد که در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ میلادی، همزمان با کاهش ۲ درصدی صادرات، واردات اتحادیه اروپا ۳.۵ درصد پایین آمده که منجر به ثبت مازاد تجاری ۱ میلیارد یورویی شده است.

اتحادیه اروپا در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ با کسری تجاری کم سابقه ۱۵۵ میلیارد یورویی مواجه شده بود که متاثر از افزایش قیمت جهانی انرژی در پی تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین بود.

بر پایه گزارش یورواستات، کاهش واردات اتحادیه اروپا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی متاثر از افت ۱۵.۶ درصدی واردات انرژی و کاهش ۱۰.۹ درصدی ورودی مواد خام در مقایسه با سه ماهه نخست امسال است.

Eurostat

 

 

در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳، اتحادیه اروپا شاهد مازاد تجاری ۱۵.۶ میلیارد یورویی برای مواد غذایی، نوشیدنی و تنباکو و ۴۸.۵ میلیارد یورویی برای مواد شیمیایی بوده است. در همین مدت، مازاد تجاری ماشین آلات و وسایل نقلیه برای سومین سه ماهه متوالی افزایش یافت و به ۵۲.۴ میلیارد یورو رسید ولی همچنان پایین‌تر از مازاد ۶۰.۷ میلیارد یورویی ثبت شده در سه ماهه اول ۲۰۱۹ است.

گزارش یورواستات همچنین حاکیست که کسری تجاری حامل‌های انرژی از ۱۱۵.۳ میلیارد یورو در سه ماهه نخست ۲۰۲۳ به ۱۰۰ میلیارد یورو در سه ماهه دوم سال جاری میلادی کاهش یافته است.

 

یورونیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا