اخبار

اتصال پتروشیمی تبریز به پتروشیمی میاندوآب با ۱۵۴ کیلومتر لوله

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار می نویسد، ایران برای نخستین بار با صرف هزینه‌ای بالغ بر ۵۲ میلیون دلار (۲/۱ تریلیون ریال) خط لوله‌ای را از پتروشیمی تبریز در شرق آذربایجان به پتروشیمی میاندوآب در غرب آذربایجان کشید. ‌این پروژه یکی از افتخارات وزیر نفت کشور آقای بیژن نامدار زنگنه محسوب می‌شود. این خط لوله ۱۵۴ کیلومتر بوده که می‌تواند سالیانه ۲۰۰،۰۰۰ تن اتیلن را از میاندوآب به تبریز منتقل نماید و موجبات تولیدات محدوده‌ی گسترده‌ای از محصولات پتروشیمی شود.

هزینه‌ی این پروژه توسط پتروشیمی تبریز و شرکت سرمایه‌گذاری غدیر تامین می‌شود. شرکت غدیر یکی از شرکت‌های فرعی سرمایه‌گذاری بانک صادرات ایران می‌باشد. مجتمع پتروشیمی تبریز ظرفیت تولید سالیانه ۳۷۰،۰۰۰ تن را دارا بوده ولی با ایجاد این خط لوله این ظرفیت تولیدی تا سال ۲۰۲۱ تا دو برابر مقدار کنونی افزایش می‌یابد.

طبق گزارش‌های منتشر شده این مجتمع پتروشیمی قرار است نفتا و اتیلن را از مجتمع پتروشیمی کاویان دریافت نماید. مجتمع پتروشیمی کاویان بزرگترین تولیدکننده‌ی اتیلن در عسلویه می‌باشد. بنا به گفته‌ی مسئولین قرار است با احداث خط لوله‌ای ۱۲۰۰ کیلومتری از عسلویه به شمال غربی ایران این نقل و انتقال موادی انجام شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا