اخباراخبار ویژه

اختصاصی بسپار/ اختلاط بهتر و روش‌‌های جدید محافظت رانشگر در برابر رفتگی

بسپار/ایران پلیمر در این مقاله پیشرفت‌های اخیر در فناوری اختلاط شامل مدل‌های پرسرعت، مدل‌هایی با سرمایش مذاب بیشتر و مدل‌هایی با حداقل مصرف انرژی گزارش شده است. سپس پیشرفت‌ها در حفاظت از ماردان و سیلندر شامل بهبود ابزارها برای بازرسی وضعیت ماشین‌‌‌آلات رانشگری و آلیاژی مبتنی بر آهن که عملکرد رفتگی (wear) بهتری دارد آورده شده است.
——————
اختلاط بهتر
اختلاط یک فرایند حیاتی در رانشگر است که تضمین می‌کند مواد- از جمله بسپارها و افزودنی‌‌ها- به طور موثر در نسبت‌های صحیح با هم آمیخته می‌‌شوند. همانند سایر تجهیزات، تمرکز فزاینده‌ای بر سرعت زیاد و بهره‌‌وری انرژی وجود دارد.
‌بخشCaccia Myx از شرکتPlantech-CST – بخشی از شرکت ایتالیایی Syncro- نسل سوم مخلوط‌‌کن‌‌های پرسرعت خود را توسعه داده است. در نمایشگاه پلاست 2023 در میلان، این شرکت پروژه‌ای را برای یک سامانه اختلاط و سرمایش کامل برای PVC ارایه کرد که تخصص در مهندسی را با ویژگی‌های فنی Caccia Myx و Plantech-CST ترکیب می‌کند. مخلوط‌‌کن گرمایشی-سرمایشی RCH+RCC بالاترین الزامات را برای تهیه آمیخته خشک PVC نرم شده یا صلب برآورده می‌سازد و کیفیت آمیخته خوب و توان عملیاتی بالا را با تغییرات تولید و تعمیر و نگهداری آسان تضمین می‌کند. مخلوط‌‌کن‌‌های RCH در جاهایی که نیاز به اختلاط اصطکاکی است استفاده می‌شوند. ابزارها با سرعت زیاد می‌چرخند تا با اصطکاک، گرما را به مواد در حال اختلاط انتقال دهند و تنها به اندازه انرژی موردنیازشان استفاده می‌کنند و در عین حال از آمایش ملایم مواد و پراکنش خوب اجزای مختلف اطمینان حاصل می‌کنند. مخلوط‌‌کن‌‌های RCH طراحی پودمانی دارند و دارای یک دریچه تخلیه شیب‌‌دار هستند که تخلیه کارآمد مخزن اختلاط را تضمین می‌کند.
شرکتSyncro هم‌‌چنین واحد HP Horizontal Cooler RCC را برای آمیخته‌‌های خشک PVC صلب یا نرم شده ساخته است که دارای همزن‌هایی است که برای اطمینان از تماس بهینه محصول با سطح سرمایش مهندسی شده‌اند. این خط مخلوط‌‌کن اکنون دارای ساختار جدید طراحی شده و مدار سرمایش آبی برای به حداکثر رساندن کارایی است.
هم‌‌چنین دارای تیغه‌های قابل تنظیم برای کاهش رسوب محصول در محفظه خنک‌‌کننده است. خنک‌‌کننده‌های افقی RCO در جاهایی استفاده می‌شوند که ظرفیت زیاد و بازدهی سرمایش خوب مورد نیاز است. آن‌‌ها دارای طرح U شکل خاصی هستند که اجازه سرمایش و همگن‌‌سازی چندین پیمانه (batch) را می‌دهد.
در بسیاری از کاربردها از خنک‌‌کننده‌های افقیRCO به عنوان مخزن نگهدارنده استفاده می‌شود. مخلوط‌‌کن‌‌های عمودی RCV Vertical Cooler در مواردی که فضای محدودی وجود دارد استفاده می‌شوند، جایی که سهولت تمیز کردن همراه با بازدهی سرمایش مورد نیاز است. این شرکت هم‌‌چنین مخلوط‌‌کن RCT Container را به عنوان یک راه‌‌حل چندکاره پیشنهاد داد که در آن همگن‌سازی، رنگ‌‌آمیزی و کیفیت پراکنش خوب مورد نیاز است.

عملکرد خنک‌‌کننده
شرکت Promix Solutions می‌گوید که مخلوط‌‌کن‌‌های خنک‌‌کننده P1 شرکت می‌توانند برون‌‌داد فرایندهای رانشگری موجود و فرایندهای تولید بسپار را بهبود بخشند. این شرکت می‌گوید بسیاری از فرایندها که بدون سرمایش اضافی کار می‌کنند، محدودیتی را در توان عملیاتی ایجاد می‌کنند. افزایش توان عملیاتی منجر به دمای مذاب بالاتر می‌شود – که می‌تواند باعث تجزیه محصول و درنتیجه کاهش کیفیت محصول ‌شود. به همین دلیل، سرمایش اضافی می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.
مخلوط‌‌کن سرمایش استاتیک P1 ترکیبی از یک مخلوط‌‌کن استاتیک بهینه شده با یک خنک‌‌کننده مذاب با عملکرد عالی است. ساختار بهینه داخلی باعث اختلاط موثر مذاب در کل مقطع آن می‌شود. در عین حال، به عنوان یک تبادل‌‌گر گرمایی عمل می‌کند- بدون هیچ گونه درونی‌‌های اضافی که عملکرد اختلاط را مختل کند.
مذابی که به سطوح خنک‌‌کننده برخورد می‌کند به طور مداوم و بلافاصله توسط ساختار درونی برداشته می‌شود و با مذاب گرم‌‌تر جدید جایگزین می‌شود. تجدید مداوم لایه‌های مرزی بین سطح خنک‌‌کننده و مذاب منجر به ظرفیت سرمایش بیشتر با حداقل اندازه می‌شود.
مخلوط‌‌کن‌‌ها در اندازه‌هایی از کاربردهای آزمایشی با توان عملیاتی 5 تا 10 کیلوگرم بر ساعت تا کارخانه‌های تولیدی با بیش از 20000 کیلوگرم بر ساعت موجود هستند. این اجازه می‌دهد تا مقیاس‌‌بندی ایمن نتایج حاصل از مقیاس آزمایشگاهی را برای تولید کارخانه انجام دهد.
اخیرا این شرکت راه‌هایی برای اختلاط، اسفنجش و سرمایش مذاب‌های بسپار ارایه کرده است. هدف شرکت کاهش هزینه‌های مواد اولیه، کاهش ردپای کربن و افزایش ظرفیت تولید بود. از فناوری P1 می‌توان برای بهبود خواص مکانیکی و کاهش چگالی اسفنج‌های سبک مانند پلی‌‌استایرن رانشگری شده (XPS)، پلی‌‌پروپیلن رانشگری شده (XPP)، پلی‌‌اتیلن رانشگری شده (XPE)، پلی‌‌اتیلن ترفتالات رانشگری شده (XPET) استفاده کرد. شرکت محصولاتی برای خنک‌سازی کارآمد محیط‌های گرانرو و برای اندازه‌گیری گرانروی درون خط نشان داد.
هم‌‌چنین شرکت، فناوری Microcell خود را به نمایش گذاشت که با افزودن گازهای نیتروژن و دی‌‌اکسید کربن یک ساختار اسفنجی ریزسلولی در بسپار ایجاد می‌کند. این باعث کاهش 20 تا 50 درصدی وزن محصول می‌شود که باعث صرفه‌‌جویی در مصرف مواد اولیه نیز می‌شود.

برگردان: دکتر فاطمه خودکار
[email protected]
Getting a better mix

(ادامه دارد …)

متن کامل این مقاله را در شماره 260 ماهنامه بسپار که در نیمه خردادماه 1403 منتشر شده است، می خوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق طاقچه  و  فیدیبو  قابل دسترسی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا