اخباراخبار ویژه

اختصاصی بسپار/ الزامات جهت حفظ امنیت و سلامت در بسته بندي پوشرنگ

بسپار/ایران پلیمر مانند هر صنعت دیگری، صنعت پوشرنگ دارای الزامات خاصی برای بسته‌بندی است، از جمله الزاماتی برای ایمنی و سلامت محصول. لازم است تجهیزات پرکن مایعات قادر به تامین این معیارها و بهینه سازی کارایی در طول کل فرآیند بسته‌بندی باشد.

اقدامات ایمنی در فرآیند بسته‌بندی پوشرنگ
بیشتر محصولات پوشرنگ دارای مایعات قابل اشتعال هستند که نیازمند تجهیزات و فرآیندهای پرکنی هستند که از ایجاد احتراق جلوگیری کرده و مجهز به روش‌های مناسب بسته‌بندی و استفاده از موادی که از نشت و خطرات احتمالی آتش‌سوزی جلوگیری کنند، هستند.
پوشرنگ‌های مایع می‌توانند شامل محصولات مختلفی باشند، از جمله پوشرنگ، لاک، افشانه پوشرنگ، جلا، پرکننده های مایع، لاک مایع و محلول‌های شلاک. مواد مرتبط دیگری همچون ترکیبات آبکاری، خشک‌کننده‌ها، پاک‌کننده‌ها یا ترکیبات ديگري نیز ممکن است وجود داشته باشند. تمام این مواد و سایر مایعات قابل اشتعال نیازمند دستگاه‌های بسته‌بندی (شامل پرکننده‌ها) هستند که بتوانند ایمنی این محصولات را تضمين کنند.
بسیاری از محصولات پوشرنگ حلال پایه نیز بسیار سمی هستند و می‌توانند به علت بخارات، خطراتی برای سلامتی ایجاد کنند که سامانه‌های بسته‌بندی با استفاده از مواد و تجهیزات مهروموم کننده، می‌توانند از این خطرات جلوگیری کنند.
دستگاه‌های بسته‌بندی برای پوشرنگ‌ها باید در نهایت تمام فرآیند را ایمن نگه دارند، در عین حال همه محصولات را به درستی بسته‌بندی کرده و آماده حمل و نقل و ماندگاری بلند مدت کنند.
یکی از بهترین راه‌ها برای تعیین انواع خطرات ایمنی که محصولات پوشرنگ ایجاد می‌کنند، مرور داده‌ برگ های ایمنی تأمین‌کننده است. تأمین‌کنندگان هم چنین می‌توانند اطلاعات بیش تر در مورد خواص شیمیایی و خطرات احتمالی را فراهم کنند.

سلامت محصول (پوشرنگ‌ها)
پوشرنگ‌ها نیازمند بسته‌بندی هايي هستند که بتواند جلوی خشک شدن، نشت یا ریزش آن‌ها را در هر يك از مراحل بگیرد. دستگاه‌های پرکن طراحی شده برای کار با قوطی‌ها و درپوش‌های پوشرنگ می‌توانند به درستی این محصولات را کنترل کنند.
مهروموم کردن مناسب به حفظ محتوای موجود و حفظ سلامت محصول کمک خواهد کرد. برای حفظ سلامت محصول در طول کل فرآیند تولید، لازم است از مواد مهروموم کننده با کیفیت و تجهیزات مناسب استفاده کرد.
حفظ یک محیط یک پارچه
بسیاری از محصولات پوشرنگ نیازمند نوع خاصی از محیط هستند تا از خطرات جلوگیری کرده و کارایی کلی محصول را حفظ کنند. برخی محصولات نسبتا آسیب پذیرتر هستند مثلا اگر دمای خاصی حفظ نشود و یا در فرآیند بسته‌بندی یا انبارداری به طور ناخواسته با آلودگی‌ها یا مواد شیمیایی دیگر ترکیب شوند، دچار آسیب و کاهش کیفیت می شوند. به عنوان مثال، پوشرنگ‌های آب پایه معمولاً در دماهای زیر صفر به حالت ژل درآمده و یا در دماهای بالاتر نیز ممکن است دچار تغییر در گرانروی شوند.

حفظ محیط ایده‌آل برای بسته‌بندی این محصولات از ابتدا تا انتها برای حفظ کیفیت محصول ضروری است. یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به ایجاد این امر استفاده از دستگاه‌های مناسب بسته‌بندی مایعات است.
حفظ نوع مناسب محیط برای این محصولات نیز در نهایت می‌تواند به تولیدکنندگان در صرفه‌جویی در هزینه با کم ترین هدررفت در طولانی مدت کمک کند.
انواع تجهیزات بسته‌بندی مایعات مورد نیاز برای حفظ ایمنی و سلامت محصول
بسته به نیازهای خاص هر محصول پوشرنگ، از جمله گرانروی، انواع مختلفی از دستگاه‌های بسته‌بندی مایعات وجود دارند که برای خطوط تولید مناسب هستند.
پرکننده‌های مایع
در سامانه های‌های بسته‌بندی پوشرنگ می‌توان از انواع مختلفی از دستگاه‌های پرکننده مایعات استفاده کرد، از جمله:
پرکننده‌ با استفاده از جاذبه

مترجم: مهندس معصومه کاویانی دارانی، دانشجو دکتري تخصصی مهندسی رنگ، پژوهشگاه رنگ

 

 

(ادامه دارد …)

متن کامل این گفت و گو را در شماره 229 دوماهنامه پوشرنگ از گروه مجلات بسپار که در پایان اردیبهشت ماه 1403 منتشر شده است، می خوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق طاقچه  و  فیدیبو  قابل دسترسی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا