اخبار

اختصاصی بسپار/ ایمنی و ملاحظات حین فرآیند پوشش دهی

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر پوشش ها ترکیبی از مواد مختلف شامل مواد آلی فرار (مانند حلال ها)، رزین ها، رنگدانه ها و افزودنی ها تعریف می شوند. پوشش روی سطوح مواد جهت محافظت آن ها در برابر تخریب و سایر عوامل محیطی مخرب اعمال می شود. با این وجود، تماس مکرر پوست به خصوص دست ها با پوشرنگ ها و پوشش ها می تواند منجر بیماری های پوستی شود.
بیشتر مواد شیمیایی موجود در پوشش ها از طرق مختلف مانند تنفس و تماس مستقیم پوست وارد بدن شده و اثرات جانبی بر سلامت انسان می گذارند. به عنوان مثال، اپراتورهای مشغول در کار پوشش دهی به صورت مداوم در معرض بخار شیمیایی حلال های فرار هستند، بخصوص زمانی که از روش افشانش استفاده می کنند (شکل 1). اپراتورها بخار شیمیایی حلال های فرار را استنشاق کرده و مواد شیمیایی را از طریق تماس با پوست جذب می کنند. افشانش پوشرنگ در مقایسه با سایر روش های اعمال مانند قلمو یا غلتک، مقادیر بسیار بیشتری از حلال پوشرنگ را پخش می کند. هدف این مقاله بحث در خصوص اهمیت ایمنی و الزامات در حین کار و برجسته کردن خطرات موجود است.

محل کار
محل کار مناسب حین فرآیند پوشش دهی جهت کاهش تماس مواد شیمیایی خطرناک با اپراتور اهمیت دارد. زمانی که فرآیند پوشش دهی در حال انجام است باید اقدامات احتیاطی انجام شود و علائم هشداردهنده در اطراف محل کار موجود باشد. درک صحیح از برگه اطلاعات ایمنی محصول قبل از شروع کار مهم است. به دلیل اشتعال پذیری و قابلیت احتراق مواد، سیگار کشیدن در محل کار باید ممنوع باشد.
اتاقک افشاش (شکل 2) یک روش عالی برای حذف بخارات پوشرنگ است. این اتاقک برای حفظ هوای تمیز جهت تنفس اپراتور طراحی شده است. ذرات افشانده شده ی اضافی به مخزن آب کشیده می شوند. هدف از قرار دادن مخزن آب (شکل 3) در اتاقک افشاش جمع آوری، حذف و دفن لجن است.

کپسول های آتش نشانی به عنوان یک اقدام احتیاطی جهت کنترل آتش سوزی  یا انفجار کوچک در محل کار مورد نیاز می باشند. آتش سوزی و انفجار ممکن است زمانی رخ دهد که لایه ای از پوشرنگ رسوب کرده در تماس با منبع احتراق قرار بگیرد. نوع صحیح از کپسول های آتش نشانی باید در محل کار در دسترس باشد. انواع مختلفی از کپسول های آتش نشانی وجود دارد؛ پودر خشک و فوم کربن دی اکسید. کپسول های پودر خشک (شکل 4) عمدتا مورد استفاده قرار می گیرند. از آن ها می توان در آتش سوزی های نوع A (سوختن مواد جامد، کاغذ، چوب)، نوع B (آتش های مایع مانند روغن ها، پوشرنگ، حلال ها) و نوع C (گاز) استفاده کرد.

تجهیزات حفاظت فردی
تجهیزات حفاظت فردی جهت حفاظت اپراتور در برابر مواد شیمیایی خطرناک حین فرآیند پوشش دهی استفاده می شود. به عنوان مثال، ماسک تنفسی از نوع تصفیه کننده هوا می تواند اپراتور را از حلال های فرار حفاظت کند. طبق اعلام سازمان ایمنی و بهداشت شغلی، ماسک های تصفیه کننده هوا (شکل 5) دارای فیلترها و سوپاپ ها برای حذف آلاینده ها از هوای مورد استنشاق اپراتور، باید استفاده شوند. تصفیه کننده های هوا، فیلترها و سوپاپ های مختلف داشته و انتخاب آن ها به نوع و مقدار آلاینده ها در محل کار وابسته است. انتخاب نوع فیلتر یا سوپاپ و همچنین زمان تعویض آن ها بر عهده ی اپراتور است.

 

مترجم: مهندس لاله کاغذچی، دانشجوی دکتری مهندسی مواد، دانشگاه تهران

 

(ادامه دارد …)

متن کامل این گفت و گو را در شماره 259 دوماهنامه پوشرنگ از گروه مجلات بسپار که در پایان اردیبهشت ماه 1403 منتشر شده است، می خوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق طاقچه  و  فیدیبو  قابل دسترسی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا