اخباراخبار ویژه

اختصاصی بسپار/ بازار نانوپوشش های ضدخزه

بسپار / ایران پلیمر  پوشش های ضدخزه و خود تمیز شونده توجهات بسیاری را به ویژه در کاربردهای دریایی و ساختمانی به خود جلب کرده‌اند. این پوشش ها ظاهر ماشین آلات و تجهیزات را بهبود داده و مقاومت در برابر خوردگی در محیط های مختلف را بالا می‌برند. کاربردهای این نوع از پوشش ها شامل:

–           ماشین آلات و تجهیزات تولیدی در محیط های آلوده

–           توربین های بادی، حسگر و سلول خورشیدی

–           بسته بندی

–           کاربردهای خانگی

اهداف کاربردی عموما بر روی تمامی سطوحی می باشد که در معرض آلودگی قرار دارند.

 

خلاصه بازار پوشش های ضدخزه و خودتمیزشونده

بازار اصلی: دریایی، شیشه، ضدعفونی، بهداشتی

ارزش بازار در سال ۲۰۱۲        ۵/۲ میلیارد دلار

سهم نانوپوشش           %۴

نرخ رشد تا ۲۰۲۰      ۳/۷ %

ارزش بازار ۲۰۲۰       ۴/۴ میلیارد دلار

سهم نانوپوشش           %۱۳

 

نانومواد

پوشش هایی که شامل نانومواد و لایه هایی در مقیاس نانومتری می باشند، با دوام تر هستند و به آسانی پاک می شوند. پوشش‌های حاوی نانوذرات می توانند سطح اعمال شده را همزمان آبگریز و روغن گریز کنند که روی سطوح نوشتارناپذیر دیواری کاربرد دارند.

بازارها

تعداد بسیار زیادی از شرکت های بین المللی از قبیل ایوانیک و دوپونت، پوشش های ضد خزه و خود تمیز شونده تولید می کنند. نمونه های تجاری پوشش های خود تمیز شونده شامل مصالح ساختمانی مانند فلزات رنگ شده برای افزایش دوام (طول عمر پیش بینی شده ۵-۷ سال)، مواد پلاستیکی (به عنوان مثال پلی کربنات)، با افزایش شفافیت و مقاومت در برابر آلودگی موجب تمیز شدن سطح و مانع از جمع شدن آلودگی توسط زیرلایه می شوند که در نتیجه باعث می شود که تمیز کردن آنها راحت‌تر باشد.

صنعت دریایی بازار اصلی نانو پوشش های ضدخزه می باشد. رسوبات دریایی هزینه ای بالغ بر ۲۰۰میلیون دلار را به صورت سالیانه به این بخش تحمیل می کند.

نانوپوشش های خود تمیز شونده در صنعت فرآوری مواد غذایی هم استفاده می شود. مبدل های حرارتی در صنایعی از قبیل نوشیدنی، لبنیات و فرآوری مواد غذایی کاربرد گسترده ای دارند. ایراد مبدل های حرارتی، رسوب زدگی به دلیل چسبندگی مواد آلی و غیر معدنی بر روی دیواره های فولادی است که منجر به کاهش بازده انتقال حرارتی و افزایش هزینه های انرژی می شود. جمع شدن رسوب در مبدل های حرارتی و لوله های مرتبط در بخش لبنیات باعث کاهش عملکرد و افزایش هزینه ها و همچنین ایجاد مشکلات احتمالی آلودگی می شود. با استفاده از نانوپوشش ها می توان هزینه های تمیزکاری را کاهش داد.

مترجم: مهندس بابک نظری، دانشجوی دکتری مهندسی رنگ

 

(ادامه دارد …)

متن کامل این مقاله  را در شماره ۲۱۷ دوماهنامه پوشرنگ از گروه مجلات بسپار که در اوایل آذرماه منتشر شده است بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق فیدیبو قابل دسترسی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا