اخباراخبار ویژه

اختصاصی بسپار/ به کار گیری چاپ سه بعدی در ساخت کلاه ایمنی دوچرخه سواری

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ ایران پلیمر راحت قرار گرفتن کلاه ایمنی دوچرخه سواری بر روی سر یکی از مهمترین پارامترهای یک کلاه ایمن و خوب است. بسیاری ار دوچرخه سواران از اینکه کلاه‌های ایمنی خیلی خوب روی سرشان نمی‌نشینند، گله دارند.

خوشبختانه فناوری چاپ سه بعدی به شدت پیشرفت کرده است و فرصت های طراحی و ساخت جدیدی را ارائه می دهد. با چاپ سه بعدی می توان کلاه ایمنی را سفارشی کرد تا ظاهر و احساس عالی در هنگام استفاده داشته باشد. علاوه بر این، محافظت بیشتری را نیز ارائه دهد.

Jabil در سنت پترزبورگ یک شرکت تولیدی بزرگ با بیش از 250000 کارمند در 100 شعبه در 30 کشور جهان است. Jabil در همکاری با KAV توانسته اند به جای کلاه ایمنی 1000 دلاری، کلاه 300 دلاری به بازار عرضه کنند.

ساخت کلاه ایمنی دوچرخه سواری به ماده ای نیاز دارد که بتواند در برابر شرایط محیطی شدید و ضربات با سرعت بالا مقاومت کند و در عین حال ظاهر خوبی نیز داشته باشد. در واقع ماده ای نیاز است تا هنگام چاپ، لایه‌بندی قابل رویت روی محصول نهایی را نشان ندهد.

Jabil با استفاده از تخصص گسترده خود در علم مواد ظرف مدت 9 ماه مواد کاملاً جدید و سفارشی سازی شده ای را ایجاد کرده است که الزامات KAV را با ارائه گواهینامه ISO 9001 برآورده می کند. این مواد با عنوان کلی چندسازه ی پلی کربناتی یا  PolyCarbon Composite از پلی کربنات با یک ترکیب بسپاری اختصاصی ساخته شده اند که استحکام و جذب انرژی عالی را ارائه می دهد و به طور طبیعی 8 برابر بهتر از فوم EPS حتی در شدیدترین شرایط انرژی را جذب می کند.

در ابتدای کار این دو شریک چندسازه ای نایلونی با الیاف کربنی را آزمایش کردند که عملکرد خوبی داشت اما یک اشکال عمده داشت. به دلیل وجود الیاف کربن، هر کلاه ایمنی فقط می توانست مشکی باشد و این مطلوب دوچرخه سواران نبود.

یکی دیگر از ویژگی های کلاه ایمنی KAV استفاده از ساختاری است که آن را ساختار لانه زنبوری Hex می نامد. این فناوری نسبت وزن به استحکام بسیار خوبی را ارائه می دهد. مواد ناهمسانگرد با چگالی کم دارای خواص برشی و فشاری عالی هستند و در عین حال استحکام خود را نیز حفظ می کنند. طبق ادعای شرکت در صورت تصادف، فشرده می‌شود و جمع می‌شود، ضربه را جذب می‌کند و از پوشنده محافظت می‌کند.

چاپ سه بعدی این امکان را فراهم می کند که کلاه ایمنی ضمن حفاظت کافی از سر دوچرخه سواران، مطابق با اندازه گیری های سر مشتری ساخته شود و ظاهری شگفت انگیز داشته باشد. این کلاه ها علاوه بر داشتن قیمتی مناسب و راحتی کافی با 400000 ترکیب رنگ منحصر به فرد از طریق یک فرآیند سفارشی ساده (با برنامه آیفون)، با استفاده از چاپ سه بعدی ظرف دو تا سه هفته به مشتری تحویل داده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا