اخبار

اختصاصی بسپار/ تاثیر پرک های فولاد ضد زنگ به عنوان رنگدانه چند منظوره در پوشش های چوب

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ ایران پلیمر محققان نشان داده اند که افزودن پرک های فولاد ضد زنگ (stainless steel flakes) در مقادیر مختلف به پوشش های چوب پایه آب علاوه بر ایجاد ظاهر زیبا و ویژه به حفظ خواص ممانعتی پوشش کمک می کند.

همچنین مقاومت سایشی پوشش را افزایش داده و مقاومت حرارتی پوشش را نیز بهبود می دهد. هدف این تحقیق بررسی اثر افزودن پرک های فولاد ضد زنگ در سه درصد مختلف بر خواص ظاهری و دوام پوشش چوب پایه آب می باشد. اندازه گیری های کالریمتریک و مشاهدات میکروسکوپ نوری برای ارزیابی این رنگدانه جدید بر خواص ظاهری پوشش مورد استفاده قرار گرفت. اثر مقادیر مختلف پرک های فلزی بر روی دوام پوشش از طریق قرار دادن نمونه های پوشش در معرض تابش UV-B و چرخه شوک حرارتی ، انجام دادن آنالیز اسپکتروسکوپی فروسرخ و آزمون چسبندگی مورد بررسی قرار گرفت. بعلاوه اثر آن بر روی خواص سدگری پوشش از طریق آزمون مقاومت در برابر مایعات بررسی شد.

آزمون Buchholz hardness و مقاومت شستشو نیز برای تعیین اثر پرک ها بر روی خواص مکانیکی پوشش (سختی و مقاومت سایشی) انجام گرفت. این آزمون ها نشان داد که افزودن پرک های فولاد ضد زنگ به پوشش باعث بهبود خواص ظاهری ، خواص حفاظت سدگری ، مقاومت سایشی و مقاومت حرارتی می گردد. نتایج این تحقیق در مجله Journal of Coatings Technology and Research شماره January سال 2024 چاپ شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا