اخباراخبار ویژه

اختصاصی بسپار/ تحولات در ساخت تجیهزات آزمون پلاستیک‌‌ها

گروه ترجمه و  تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر تولیدکنندگان تجهیزات آزمون مواد هم‌‌چنان بر آسان‌‌تر کردن استفاده از سامانه‌‌های خود و بهره‌‌وری بیشتر آن‌‌ها تمرکز دارند. این مقاله برخی از آخرین تحولات را مرور می‌‌کند.

آزمون خواص (ویژگی‌‌ها) بخشی اساسی از تولید بسپارها و آمیزه‌‌ها (compound) است. اما اغلب به کار تکراری و خسته‌‌کننده و قابل‌‌ توجه از طرف کاربران تجهیزات، چه برای آزمون کشش یا تجزیه گرمایی یا ارزیابی خصوصیات شارش‌‌شناسی (rheological) نیاز دارد. برخی از آخرین نمونه‌‌های سخت‌‌افزارهای آزمون، راهی مهم و قابل توجه را در جهت ساده‌‌سازی روش‌‌های آزمون در پیش گرفته‌‌اند و در عین حال، کل مراحل آزمون را دقیق‌‌تر، سریع‌‌تر و به طور بالقوه با هزینه کمتری به انجام می‌‌رسانند.
ثابت شده است که خودکارسازی (automation) در افزایش کارایی، هم‌‌خوانی، کیفیت و کاهش هزینه‌‌ها در یک سِری فرایندها موفق است. سوالی که باید پاسخ داده شود این است که چقدر خودکارسازی نتایج به‌‌دست آمده از آزمون‌‌های آزمایشگاهی را بهبود می‌‌بخشد. این تفکر حاصل از شرکت نوپای (start-up) تجهیزات آزمون LabsCubed است که در سال 2020 یک دستگاه آزمون کشش خودکار کم‌‌جا به نام CubeOne را معرفی کرد.
دستگاه آزمون CubeOne سخت‌‌افزارهای کاملا خودکار و نرم‌‌افزارهای مبتنی بر فضای ابری (cloud-based) را یکپارچه می‌‌سازد. کاربر حداکثر 12 نمونه آزمون کشش یا پارگی را در یک سینی (tray) بارگیری می‌‌کند، سینی را در دستگاه قرار می‌‌دهد، سپس آزمایش‌‌ها را از طریق یک صفحه لمسی تنظیم و راه‌‌اندازی می‌‌کند. پس از فشردن دکمه شروع، دستگاه به‌‌طور خودکار هر بار یک نمونه را بارگیری می‌‌کند، آن را آزمون می‌‌کند، آزمونه شکسته را برمی‌‌دارد و کنار می‌‌گذارد، داده‌‌های تنش-کرنش را تحلیل می‌‌کند و به سراغ نمونه بعدی می‌‌رود و ادامه می‌‌دهد.
مدیرعامل این شرکت می‌‌گوید، اولین نسخه دستگاه آزمون CubeOne که سال 2020 به بازار آمد، برای لاستیک‌‌ها (elastomer) طراحی شده است، اما نسخه جدید مطابق شکل1 برای آزمون پلاستیک‌‌ها است. اگر شرایط محیطی (بیماری کرونا) اجازه بدهد، باید قبل از پایان سه ماه ابتدای سال (Q1) آغاز به کار کند. در زمان نگارش این مقاله، گفته شد که این تجهیزات با تعدادی نمونه در حال استفاده توسط چند مشتری منتخب در حال پیش‌‌تولید است. شرکت LabsCubed درحال حاضر پیش‌‌سفارش می‌‌گیرد و آزمون‌‌های مقایسه‌‌ای را روی دستگاه‌‌های در حال کار خود انجام می‌‌دهد. مدیرعامل این شرکت انتظار دارد که این شرکت تا سه ماه پایانی سال (Q4) در مرحله تولید کامل باشد.

 

برگردان: پدرام ملائکه
[email protected]

(ادامه دارد …)

متن کامل این مقاله را در شماره 226 ماهنامه بسپار که در نیمه مرداد ماه ۱۴۰۰ منتشر شده است بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق طاقچه  و  فیدیبو  قابل دسترسی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا