اخبار

اختصاصی بسپار/ تولید فیلم بسته بندی از پوست موز

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر پژوهشگران دانشگاه ایالتی داکوتای جنوبی در آمریکا توانستند فیلم های بسته بندی زیست تخریب پذیر از الیاف پوست موز بسازند.
موز یکی از محبوب ترین و پرمصرف ترین میوه ها در جهان و چهارمین محصول کشت شده بعد از برنج، گندم و ذرت است. بسیاری از افراد حداقل یک موز در روز مصرف می کنند و بعد پوست آن را دور می اندازند. موز یکی از میوه هایی است که به طور گسترده در جهان کشت می شود و مقدار زیادی محصولات جانبی ایجاد می کند. در سرتاسر جهان، مزارع موز حدود 220 تن پسماند در هر 2.5 هکتار تولید می کنند. تولید موز بین سال‌های 2010 تا 2020 حدود 10 درصد افزایش یافته است و انتظار می‌رود در دهه ی آینده به رشد خود ادامه دهد. بقایای موز از مواد عمدتاً لیگنوسلولزی تشکیل شده است که عنصر کلیدی برای ایجاد فیلم های زیست تخریب پذیر است.

باقی مانده لیگنوسلولزی از زباله های زیستی به دلیل ساختار قوی، زیست تخریب پذیری، چگالی کم و غیر سمی بودن، به عنوان یک جایگزین مناسب برای ساخت پلاستیک های زیستی برجسته است.
هر ساله تقریباً 36 میلیون تن پوست موز حاصل می شود که بیشتر آن به عنوان زباله دفع می شود. صنایع فرآوری مواد غذایی در حین تولید میوه خشک، پودر، آب میوه، مارمالاد، غذای کودک و سایر محصولات ساخته شده از موز، مقدار زیادی از پوست موز را در محل های دفن زباله دور می اندازد. در حالیکه می توان این پسماند را به پلاستیک های زیست تخریب پذیر ارزشمندی تبدیل کرد.

پژوهشگران مواد لیگنوسلولزی را با استفاده از یک فرآیند شیمیایی استخراج کردند. سپس الیاف استخراج شده قبل از اینکه به صورت فیلم آماده شوند، سفید و آمایش شدند. پس از خشک شدن، خواص فیلم مورد آزمایش قرار گرفت.
فیلم‌ها با استحکام و ترانما (transparent) هستند و مهم‌تر از آن، در عرض 30 روز در رطوبت 21 درصدی خاک تجزیه می‌شوند. این یافته فرصت‌های جدیدی را برای پوست موز و سایر محصولات فرعی فرآوری میوه در طراحی و توسعه بسته‌بندی‌های زیست تخریب‌پذیر جایگزین پلاستیک باز می‌کند.
ترانمایی یکی از ویژگی های ضروری فیلم است، زیرا مصرف کنندگان برای قضاوت در مورد تازگی یک غذا، بسته بندی ترانما را ترجیح می دهند. فیلم‌های تهیه‌شده در این مطالعه ترانماتر از فیلم‌های قبلی ساخته‌شده از محصولات جانبی مختلف مثل آووکادو و تفاله های قهوه بودند. لایه‌های الیاف پوست موز استحکام کششی بیش از 30 مگاپاسکال را نشان می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا