اخبار

اختصاصی بسپار/ ثبت اختراع جدیدی از بسپارهای زیستی برای استفاده در دستگاه های پیزوالکتریک

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر Nodax زیست بسپار زیست تخریب پذیر جدیدی است که در ساخت دستگاه های پیزوالکتریک، مانند حسگرها و محرک ها مورد استفاده قرار می گیرد. این بسپار زیست پایه و زیست تخریب پذیر که طراحی و به صورت شیمیایی سنتز شده است، دارای خواص پیزوالکتریک شگفت‌آوری است، به این معنی که می‌تواند در صورت خم شدن یا تغییر شکل، برق تولید کند.
ایسائو نودا، استاد رشته ی علوم و مهندسی مواد در آمریکا با بررسی دسته ای از بسپارها به نام پلی هیدروکسی آلکانوات ها (PHAs) دریافت که این نوع پلی استر طبیعی توسط باکتری ها و سایر ریزجاندارها و گیاهان ساخته می شود. اما مشکل این بود که PHA های شناخته شده، بسیار سخت و شکننده بودند و در اکثر کاربردهای عملی مفید نبودند. وی متوجه شد که باید باکتری‌هایی را پیدا کرد که می‌توانند ساختار مولکولی PHAs را به روشی خاص تغییر دهند. گروه جانبی آلکیل این بسپار ها می توانند متیل یا اتیل باشند که به راحتی نمی توان آن ها را ذوب یا فرآوری کرد. اما وقتی این شاخه به سه کربن، یعنی پروپیل یا حتی طولانی تر توسعه یابد، ناگهان مواد می توانند راحت تر فراورش شوند.
این بسپار زیست تخریب پذیر، با نام تجاری Nodax، امروزه در مقیاس صنعتی توسط Danimer Scientific، یک شرکت زیست فناوری با تمرکز بر ایجاد مواد جایگزین پایدار برای جایگزینی پلاستیک های معمولی، تولید می شود. یکی از اشکال این ماده بسیار پیزوالکتریک است، به این معنی که پس از اعمال نیروی مکانیکی، بار الکتریکی را نگه می دارد.
این یافته که Nodax دارای خواص پیزوالکتریک بالایی است به این معنی است که می تواند به طور بالقوه در حسگرها یا محرک ها استفاده شود. Nodax همچنین می تواند به عنوان جایگزینی برای پلی وینیلیدین فلوراید (PVDF) استفاده شود که ماده ی پیزوالکتریک رایج ساخته شده از مواد per/polyfluoroalkyl (PFAS) با پیامدهای منفی مرتبط با سلامت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا