اخباراخبار ویژه

اختصاصی بسپار/ آخرین تحولات در بسته‌‌بندی های دیواره نازک

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر بازار بسته‌‌بندی دیواره نازک دستخوش تحولات زیادی طی دهه اخیر شده است و قوانین به ویژه بر عواملی مثل استفاده از ماده و طراحی بسته‌‌بندی تاثیر گذاشته است. در این مقاله آخرین تحولات در این حوزه آورده شده است.

بازار بسته‌‌بندی دیواره نازک دستخوش تحولات زیادی طی دهه اخیر شده است. موضوعات اصلی همایش بسته‌‌بندی دیوار نازک سال 2023 AMI شامل بازیافت‌‌پذیری، چرخشی بودن، کاهش پلاستیک و بهره‌‌وری انرژی است. در رویدادی مشابه در سال 2013، موضوعات اصلی بسته‌‌بندی سدگر، تزیین، گونه‌‌های پلی‌‌پروپیلن (PP) جدید و بسپارهای زیستی بود.
در این دوره، صنایع بسیاری ادغام شده و توجه زیادی روی بازیافت متمرکز شده است که تا حدی قانون آن را وادار کرده است. الزامات اخیر، فشار بیشتری را برای تسریع در دسترس بودن مواد بازیافتی ایجاد کرده است.
تولید بسته‌بندی‌های دیوار نازک در اروپا احتمالا تا سال 2027 ثابت باقی می‌ماند. در این مدت، بی‌‌گمان برندگان و بازندگانی وجود دارند: کاربردهایی مانند غذای آماده احتمالا رشد می‌کنند، در حالی که ظروف یک‌‌بار مصرف و بسته‌‌بندی سبزیجات و میوه‌ احتمالا کاهش می‌یابند.
در این‌‌جا، ابتکاراتی مانند بسته‌‌بندی چندبار مصرف یا استفاده از مواد جایگزین، مانند الیاف یا کاغذ، به این عدم رشد کمک کرده است. درباره مواد خاص، در حالی که پلی‌‌پروپیلن و پلی‌‌اتیلن ترفتالات به رشد خود ادامه می‌دهند، پلی‌‌وینیل کلرید و پلی‌‌استایرن و کاهش می‌یابند.
«بسته‌‌بندی ترکیبی» نیز که از آمیخته‌‌ی موادی مانند پلاستیک و مقوا استفاده می‌کند در حال رشد است. قوانین زیست‌‌پایداری در حال تعیین و هدایت مواد و جایگزین‌ها هستند.

قوانین آمریکا
در آمریکای شمالی، قوانین نیز تاثیر زیادی بر بازار بسته‌‌بندی دارد. مدیر اجرایی شرکت Ameripen، بیان کرد که قانون «مسئولیت تولیدکننده» دارد رایج می‌‌شود که تولیدکنندگان بسته‌‌بندی را وادار می‌‌کند تا در پایان عمر مفید محصول مسئولیت بیشتری در قبال محصولات خود بپذیرند. مسئولیت تولیدکننده بسته‌بندی در کانادا و اتحادیه اروپا چندین دهه وجود دارد و به‌‌طور رسمی در تابستان 2021 وارد ایالات متحده شد.
فقط دو ایالت مِین و اورگن، قوانین جدیدی را آن سال معرفی کردند؛ اما از آن به بعد، سایر ایالت‌‌ها از آن پیروی کردند یا در حال مذاکره هستند. علاوه‌‌بر این، دو لایحه در حال بررسی در کنگره آمریکا است.
شماری از ایالت‌‌ها اهدافی برای استفاده از مواد بازیافتی در بسته‌‌بندی پلاستیکی دارند یا برای آن برنامه‌‌ریزی می‌‌کنند. این، یک اهرم سیاسی احتمالی جهت افزایش عرضه و تقاضا برای محتوای بازیافتی و محرکه توسعه بازار نهایی است. قانون یا قانون برنامه‌‌ریزی شده در کالیفرنیا و مِین فقط ظروف نوشیدنی را شامل می‌‌شود. در واشنگتن و نیوجرسی، قوانین طیف گسترده‌‌تری از محصولات، از جمله کیسه‌‌های زباله پلاستیکی و کیسه‌‌های حمل را شامل می‌‌شود.
علاوه‌‌بر قوانین بازیافت‌‌پذیری و برچسب‌‌گذاری، سیاست‌‌های دیگری هم در حال بررسی است، از جمله: سامانه‌‌های بازگشت سپرده، ممنوعیت بسته‌‌بندی یک‌‌بار مصرف؛ مالیات ماده و محصول؛ و بازیافت پیشرفته (مانند بازیافت شیمیایی یا مولکولی).

رویکرد زیست‌‌پایدار
مدیر زیست‌‌پایداری شرکت Berry Global، به چگونگی واکنش شرکت به دو نوع قانون، یکی مقرراتPCR یا مواد بازیافتی پسامصرفی (تعیین مقدار مواد بازیافتی در محصولات) و دیگری قوانین EPR برگرفته از واژ‌‌ه‌‌های Extended Producer Responsibility (مسئولیت گسترده تولیدکننده با هدف ایجاد مسئولیت‌پذیری در تولید‌کنندگان درباره اثرات محیط‌زیستی محصولات خود در طول چرخ عمر آن‌ها‌، از مرحل طراحی تا تبدیل به پسماند طراحی شده است، مترجم) اشاره کرد. به گفته وی، تعداد 43 EPR فعال در 15 ایالت وجود دارد. الزامات محتوای بازیافتی، بخشی از تعهدات EPR است.
وی اشاره نمود هدف، بهبود زیرساخت بازیافت و بهبود دسترسی است که باعث افزایش آهنگ بازیافت و در دسترس بودن مواد بازیافتی و کاهش استفاده از مواد نو می‌‌شود. هم‌‌زمان تقاضا برای PCR با کیفیت بالا و ایمن برای مواد غذایی هم‌‌چنان افزایش یافته است.

شرکت‌‌های بسته‌‌بندی باید سه اقدام اصلی را در پاسخ به آن‌‌ها انجام دهند:
– اطمینان حاصل کنند که بسته‌‌بندی با قابلیت بازیافت طراحی شده است.
– مواد چرخشی را در بسته‌‌بندی ترکیب کنند.
– بسته‌‌بندی را کم یا سبک سازند تا ردپای کربن کمتر شود.
به عقیده وی، منتظر نباشید قوانین جدید اجرا شوند. همین حالا وارد عمل شوید.

 

برگردان: الهام خودکار

(ادامه دارد …)

متن کامل این گفت و گو را در شماره 259 ماهنامه بسپار که در نیمه اردیبهشت ماه 1403 منتشر شده است، می خوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق طاقچه  و  فیدیبو  قابل دسترسی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا