اخبار

اختصاصی بسپار/ پلیمر جدید به عنوان جایگزین شیشه برای ساختمان های سبز

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر پژوهشگران مؤسسه ی فناوری KIT در آلمان بسپاری با خواص منحصر به فرد برای تنظیم نور و دما با انرژی کارآمد در ساختمان‌ها معرفی کرده‌اند.

این ماده به نور خورشید اجازه‌ی ورود می‌دهد، کیفیت آب و هوای داخلی را بدون مصرف انرژی اضافی حفظ می‌کند و خود تمیز شونده است. این ماده‌ی جدید می‌تواند در آینده جایگزین اجزای شیشه‌ای در دیوارها و سقف‌ها شود.
به حداکثر رساندن نور طبیعی در ساختمان‌ها می‌تواند در هزینه‌های انرژی صرفه جویی کند. با این حال، سقف‌ها و دیوارهای شیشه‌ای سنتی نیز مشکلاتی مانند تابش زننده، عدم حفظ حریم خصوصی و گرمای بیش از حد را به همراه دارند.
این متاماده‌ی چند منظوره‌ی ریزفوتونی (microphotonic) از جنس بسپار پایه PMMM از هرم‌های میکروسکوپی سیلیکونی تشکیل شده است. اندازه‌ی این ریزهرم‌ها حدود ده میکرومتر است که تقریباً یک دهم قطر تار مو است.
این طراحی چندین عملکرد را به فیلم PMMM می دهد: انتشار نور، خود تمیز شوندگی و خنک کنندگی تابشی با حفظ سطح ترانمایی بالا.

این محصول امکان خنک سازی تابشی غیرفعال را بدون مصرف برق فراهم می‌کند. پژوهشگران در آزمایشگاه و در فضای باز و در شرایط واقعی، خواص و عملکرد این ماده را با استفاده از طیف‌سنجی نوین آزمایش کردند. آزمایش ها به خنک سازی 6 درجه سلسیوس در مقایسه با دمای محیط دست یافتند. به علاوه، این ماده عبور طیفی یا ترانمایی بالای 95٪ را نشان داد. در مقایسه، شیشه معمولاً دارای ترانمایی 91٪ است.

هنگامی که این ماده در سقف‌ها و دیوارها استفاده می‌شود، فضاهای داخلی روشن و در عین حال بدون تابش نور و محافظت از حریم خصوصی را برای کار و زندگی فراهم می کند. در گلخانه‌ها، عبور نور بالا می تواند بازده را افزایش دهد زیرا بازده نورسنتز آن 9 درصد بیشتر از گلخانه‌های با سقف شیشه ای تخمین زده می‌شود.
ریزهرم‌ها همچنین به فیلم PMMM خاصیت ابرآب گریز می‌دهند، شبیه به برگ نیلوفر آبی: یعنی طوریکه آب به صورت قطرات دانه‌ای و برجسته روی آن می‌ریزد و خاک و گرد و غبار را از سطح پاک می‌کند. این عملکرد خود تمیز شونده سبب نگهداری آسان و دوام از ویژگی های این مواد باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا