اخبار

اختصاصی بسپار/ چندسازه‌های گرمانرم انعطاف پذیر با الیاف کربن

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر شرکت ایتالیایی Xenia طیف وسیعی از چندسازه‌های گرمانرم انعطاف‌پذیر را در زیر مجموعه‌ی مواد نرم خود توسعه داده است که با کربن و همچنین الیاف شیشه تقویت شده‌اند. این مجموعه با هدف ارائه‌ی طیف وسیعی از رزین‌های بسپاری با خواص فیزیکی و مکانیکی متفاوت و در عین حال دارای خاصیت ارتجاعی ذاتی طراحی شده است.
به گفته Xenia، خانواده Soft Materials که با الیاف کربن و شیشه تقویت شده است، طیف وسیعی از راه حل‌های فنی را از نظر سبکی، استحکام و مقاومت در برابر ضربه و دمای پایین ارائه می‌دهد.
این مجموعه‌ی مواد نرم شامل ترکیباتی بر پایه‌ی کشایند‌های (الاستومرهای) پلی یورتان (TPE-U) و استایرن (TPE-S) است. سختی Shore این مواد بین 66 تا 72 است.

الیاف کربن ارزان قیمت
پژوهشگری در Institut für Textiltechnik (ITA) از دانشگاه RWTH آخن در آلمان، روشی را برای تولید الیاف کربن بر پایه‌ی پلی اتیلن پیشنهاد کرده است که دو تا سه برابر نازک‌تر از مواد معمول هستند. این پژوهشگر نشان داد که چگونه استفاده از پیش سازهای پلی اتیلن پایه می‌تواند به طور بالقوه قیمت الیاف کربن را در آینده تا 50 درصد کاهش دهد. وی از دانشگاه RWTH آخن جایزه‌ی بهترین پایان نامه کارشناسی ارشد در مهندسی مکانیک نساجی آلمان را دریافت کرد. او روشی کم هزینه برای تولید الیاف کربن پلی اتیلن پایه پیشنهاد کرد.
مزایای دیگر فرآیند پیشنهادی شامل کیفیت سطح عالی بدون هیچ گونه نقص ساختاری قابل توجه و کاهش 25 درصدی فرآیند زمان‌بر سولفونه کردن است. این مزیت‌های عمده می‌تواند راه را برای طیف وسیع تری از کاربردهای الیاف کربن در صنایع کلیدی مانند نیروگاه بادی، خودروسازی و هوافضا هموار کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا