اخباراخبار ویژه

اختصاصی بسپار/ کنتیننتال: معرفی تایری زیست پایدار، سبک وزن، بازیافتی و کارا از بطری های PET!

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر کنتیننتال، در IAA MOBILITY امسال، از تایر مفهومی نوآورانه خود با نام Conti GreenConcept رونمایی کرد. این مطالعه مفهومی که توسط این تولیدکننده برتر تایر انجام شده است، از رویکردهای فناورانه فعلی و نوظهور در تولید تایر سواری زیست پایدار استفاده می کند. هدف کنتیننتال از این پروژه، به حداقل رساندن استفاده از منابع در تمام زنجیره ارزش تایر می باشد. محققان کنتیننتال با مطالعه بر روی منبع یابی، تدارک و چرخه عمر تایر به نتایج خوبی برای تولید تایر از مواد قابل ردیابی، قابل نوسازی و قابل بازیافت، با طراحی نوآورانه و سبک دست یافتند؛ با این محصول از منابع مواد اولیه محافظت شده و به خاطر رویه قابل تعویضش دارای عمری طولانی تر خواهد بود.
در این تایر از بیش از 50% مواد اولیه زیست پایدار استفاده شده است؛ یعنی این مواد اولیه یا از منابع تجدیدپذیر بوده و یا مواد بازیافتی هستند. کنتیننتال قصد دارد تا سال 2050، در تمام کارخانه های تولیدی خود از مواد زیست پایدار استفاده کند. از برخی این مواد می توان به لاستیک طبیعی، سیلیکات به دست آمده از شلتوک برنج و روغن ها و رزین های گیاهی به جای مواد نفت پایه اشاره کرد.
تایر Conti GreenConcept حاوی 17% مواد بازیافتی از جمله استیل ریکلیم و دوده بازیابی شده است؛ به علاوه برای اولین بار در این صنعت، از پلی استر بازیافتی از بطری های PET در بدنه تایر استفاده شده است. در تایرهای فعلی از حدود 400 گرم نخ پلی استر در هر حلقه تایر استفاده می شود، با این محاسبات برای چهار تایر می توان حدود 60 بطری PET را بازیافت کرده و نخ پلی استر مورد نیاز را به دست آورد.
در کنار درصد بالای مواد اولیه بازیافتی وقابل تجدید Conti GreenConcept، این تایر بسیار سبک وزن می باشد؛ وزن حدود 5/7 کیلوگرم، آن را 40% سبک تر از تایرهای فعلی کرده است. این کاهش وزن از طریق بهینه سازی طرح رویه، دیواره ویژه و طراحی جدید بدنه ممکن شده است. به خاطر وزن کم Conti GreenConcept، این تایر مناسب خودروهای هوشمند نسل بعدی با حسگرها و پیشرانه های حافظ منابع خواهد بود.
از دیگر ویژگی های این تایر می توان به مقاومت غلتشی پایین آن، به خاطر استفاده از مواد اولیه و طراحی بهینه و به روز، اشاره نمود. همچنین استفاده از 100% لاستیک طبیعی در رویه آن، باعث شده بتوان رویه آن را تا چندین بار تعویض نمود و در زمان، مواد و هزینه صرفه جویی کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا