اخبار

ارایه روش دوستدار محیط زیست برای آبکاری قطعات خودرو توسط محققان ایرانی

بسپار می نویسد، پژوهشگران کشور یک روش دوستدار محیط زیست برای آبکاری قطعات خودرو و سرامیکی با استفاده از نانو ارائه کردند که موجب افزایش ۱۰ برابری عمر مفید آنها خواهد شد.
میثم بابا محمدی مجری طرح در گفت‎وگو با ایسنا با بیان اینکه دستگاه لایه نشانی تولید شده، لایه نشانی به روش آرک پی وی دی است، افزود: این روش در مقایسه با سایر روش‌های آبکاری معمول، خواص ویژه‌ای بر روی سطوح قطعات به ویژه قطعات خودرو و قطعات سرامیکی ایجاد می‌کند.
وی در این باره توضیح داد: با استفاده از این روش برخی از خواص چون مقاومت در برابر سایش و خوردگی قابلیت چند برابری نسبت به روش‌های معمول در قطعات ایجاد می‌کند.
محمدی، سازگاری با محیط زیست را از دیگر مزایای روش لایه‌نشانی ذکر و به نحوه عملکرد دستگاه لایه‌نشانی اشاره کرد و افزود: در این دستگاه هوای محیط تخلیه می‌شود و درفشار پایین و در اتمسفر کنترل شده، ذرات ماده‌ای که می‌خواهیم لایه نشانی کنیم، به صورت پودر در ابعاد نانو بر روی سطوحی که در مقابل آنها نگه داشته می‌شود، نشست می‎‌کنند؛ به این ترتیب لایه‌ای از موادی که مد نظر است بر روی سطوح اعمال خواهد شد.

به گفته این محقق استفاه از این دستگاه باعث ارتقای کیفیت قطعات خواهد شد و طول عمر آنها را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد.

وی به بیان کاربردهای این دستگاه در صنایع پرداخت و اظهار کرد: این دستگاه با توجه به بلوغی که صنعت داشته است در صنایع تحقیقات و نظامی کاربردی شده است و در صدد شناساندن این روش به صنعت هستیم چون هنور صنایع کشور شناخت درستی از روش‌های نوین ندارند و حاضر نشده‌اند که ریسک کاربردی کردن این فناوری را بپذیرند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا