اخبار

از ایران پلاست: افتتاح نمایشگاه با حضور وزرای نفت و صنعت، معدن و تجارت

مراسم گشایش نهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست در ساعت 11 روز سوم مهرماه در سالن خلیج فارس محل دایمی نمایشگاه های تهران برگزار شد. این مراسم میزبان دو وزیر بود، وزیر نفت و وزیر صنعت، معدن و تجارت. همچنین معاونین وزیران یاد شده، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون های مرتبط، کارشناسان سفارتخانه ها، نمایندگان تشکل های صنفی و نیز دست درکاران صنایع پلیمر در این مراسم حاضر بودند.
در این مراسم ابتدا آقای شعری مقدم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص روند سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی و همچنین چگونگی ایجاد و برگزاری نمایشگاه ایران پلاست سخنانی ایراد کرد که در خبر بعدی مفصل آورده شده است. پس از وی وزیر صنعت، معدن و تجارت مهندس نعمت زاده در میان تشویق و همراهی حضار پشت تریبون رفته و گفت: نقش پلیمرها در زندگی برای همه شرکت کنندگان مشخص است و تولید و تجارت جهانی در این صنعت به میلیاردها دلار سر می زند. طبق برنامه قرار بوده که تولید 10 میلیون تن تولید در پتروشیمی ها برسیم که تا امروز 7 میلیون تن آن محقق شده است. آنچه امروز مورد تاکید ماست استحصال گاز است که امیدواریم با لطف دوستانمان در وزارت نفت و شخص آقای مهندس زنگنه خوراک بیتشری برای مجتمع های پتروشیمی تامین شود، چرا که ما منابع خوبی در کشور داریم و با افزایش تولید پتروشیمی در بالادست، صنایع تبدیلی و تکمیلی نیز همپای آن رشد خواهند کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر مبحث صادرات گفت: من از همه واحدهای صنایع تکمیلی حاضر در این جلسه خواهش می کنم که با تمرکز بر صادرات فعالیت خود را دنبال کنند. گاهی گفته می شود که چرا محصولات پتروشیمی ها صادر می شود؟ در صورتیکه به هر حال صادرات این بخش هم جزیی از صادرات کلان کشور است و البته چه بهتر که با ارزش افزوده بیشتر توسط عزیزان فعال در صنایع پلیمری این مهم انجام شود.
مهندس نعمت زاده در پایان صحبت های خود گفت: آقای شعری مقدم در سخنرانی خود به برگزاری سمینار Polyhuman اشاره کردند. اینجا اشاره کنم که دوستانی در حاشیه یک عمل جراحی که امسال بنده انجام دادم، می گفتند آن قدر از پلیمرها گفتید و کار کردید که بالاخره بخشی از آن هم نصیب خودت شد. به هر حال من هم در بدن خودم جزیی پلیمر دارم و فکر می کنم زندگی هیچ کسی امروز بدون پلیمرها قابل تصور نیست.
در ادامه این مراسم مهندس زنگنه، وزیر نفت برای حاضرین صحبت کرد. وی گفت: بسیار خوشحالم که در جمع درست درکاران صنعت پلیمر هستم و از آقای مهندس نعمت زاده به خاطر زحمات ایشان در طول سالها در این صنعت متشکرم. شاید در هنگامی که ایشان صنعت پتروشیمی را تحویل می گرفتند، کل ارزش این صنعت به یک میلیارد دلار هم بالغ نمی شد ولی امروز ارزش این بخش حدود 22 میلیارد دلار است.
امیدوار هستیم با همت مدیران و حل مسایل و مشکلات کشور بتوانیم این ارزش را به 70 میلیارد دلار در افق 1404 برسانیم. البته برای تحقق این امر به سرمایه گذاری نیاز داریم. ما علاوه بر برنامه ریزی رشد تولید خوراک مجتمع ها احداث واحدهای جدید را هم برای این منظور پیش بینی کرده ایم. عزم ما این است که در سال جاری هر چه بیشتر خوراک برای پتروشیمی ها تامین کنیم. هر چند که بعضا مشکلات تامین اعتبار پروژه ها را با تاخیر و تعلل روبرو می کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: قطعا باید نقش پتروشیمی باز تعریف شود و نقش جدیدی بر عهده بگیرد. من این نقش را متوجه صنایع تکمیلی نیز می دانم. معتقد هستم در تبدیل گاز طبیعی، اتیلن، پروپیلن دولت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید نقش سرمایه گذار نیز داشته باشند، با فرابورس صحبت کرده ایم تا بخشی از سرمایه از طریق آنها فراهم شود.
مهندس زنگنه در ادامه با تاکید بر اینکه اگر مجتمع های پتروشیمی زیر حرف خود نزنند، مساله تعیین نرخ خوراک را برای همیشه حل خواهیم کرد گفت: جلسه ای با مدیران واحدهای پتروشیمی کشور داشتیم که در صورت ثبات رای آنها، نرخ خوراک را با فرمولی تا دست کم 10 سال آینده می توانیم اعلام کنیم، با سودی 25 درصدی که معقول و برای آنها در نظر گرفته ایم. ما در تامین خوراک رقیبی نداریم و امیدوارم که پتروشیمی ها در این زمینه با ما همکاری کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا