اخبار

از سال آینده، استاندارد برای کلیه کالاها اجباری می شود

بسپار می نویسد، مدیرکل دفتر آموزش و ترویج استاندارد گفت: قانون ملی استاندارد درحال بازنگری است که امید می‏رود در همین مجلس یا در اوایل مجلس بعدی قانون سازمان ملی استاندارد تغییر پیدا کند. 

همزمان با آغاز هفته استاندارد در کشورمان ضمن انتشار خبر فوق، طی خبر دیگری به نقل از رییس پژوهشگاه استاندارد نیز اعلام شده است: از ابتدای سال آینده هیچ کالا و محصولی در بازارهای ایران بدون پیوست استاندارد، قابلیت عرضه نخواهد داشت. 

جهانبخش سنجابی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرده است: با اجرایی شدن این مهم، استاندارد نه الزام دولتی بلکه الزام تولیدات محسوب می‌شود. 

در ادامه علی سعادتی، مدیرکل دفتر آموزش و ترویج استاندارد در همایش روز جهانی استاندارد، به اهمیت استاندارسازی تولیدات اشاره و اظهار کرده است: امسال استاندارد 90 ساله و در ایران 50 ساله می‎شود. 

وی افزود: با توجه به اهمیتی که استاندارد دارد خوشبختانه توانسته جایگاه خود را پیدا و به صورت مستقل فعالیت کند اما می ‏طلبد مردم نیز به استاندار به عنوان یک موضوع تفننی نگاه نکنند. 

سعادتی با بیان اینکه استاندارد فقط منحصر به بخش تولید نمی‎شود، گفته است: استاندارد با توجه به اهمیتی که دارد در تمامی حوزه‎ها کاربرد دارد و باید با جدیت مورد توجه قرار گیرد. 

سعادتی به رویکردهای جدیدی که در سازمان استاندار درحال وقوع است اشاره کرده و گفته است: هر کجا ردپایی از مردم باشد همانند زمان جنگ، موفقیت نیز حاصل می‎شود بر همین اساس سازمان استاندار هم در نظر دارد از این رویکرد استفاده کند. 

وی ضرورت استاندارد بودن همه کالاها و تولیدات را یادآور شده و تصریح کرده است: این مهم به تنهای محقق نمی‌شود بلکه نیازمند تلاشی همگانی از سوی همه اقشار جامعه به ویژه تولید کنندگان است که استاندارد را در این زمینه همراهی کنند. 

سعادتی در ادامه تاکید کرده است: کالاهای که با سلامت مردم در ارتباط هستند باید با تحت نظارت کامل باشند و در خصوص برخی دیگر از تولیدات نیز باید به تولیدکنندگان اعتماد شود. 

وی افزوده است: آنچه در این زمینه مهم است این است که مردم چه لمس می‎کنند؛ مردم به اعتبار علامت استاندارد مواد خود را می‎خرند و این خود نشانه اعتمادی است که به علامت استاندارد دارند اما باید به این اعتماد پاسخ مثبت داده شود. 

به گفته وی، استاندارد همه چیز را در بر می‎گیرد و زبان مشترک دنیا است و باید ما نیز به این زبان اعتقاد پیدا کنیم و به آن اهمیت دهیم چراکه با رعایت این شرایط دچار مشکل نخواهیم شد.


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا