اخبار

استاندارد جدید تعیین خواص طولانی مدت پلاستیک‌ها

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار می نویسد، روش جدید ارزیابی خواص طولانی مدت پلاستیک‌ها به یک استاندارد شناخته شده در صنعت تبدیل شده است.

آزمون سخت‌شدگی کرنشی (strain hardening)، که توسط شرکت Sabic توسعه داده شده است، به کاهش زمان لازم برای سنجش مقاومت در برابر رشد آهسته ترک در HDPE منجر شده است. این آزمون بمنظور سنجش HDPE برای استفاده در خطوط لوله تحت فشار طراحی شده است.

آزمونی که در گذشته برای سنجش مقاومت در برابر رشد ترک تحت تنش‌های محیطی (ESCR)‌ استفاده می‌شد، بعنوان نمونه آزمون خزش شکاف کامل (full notch creep)، ممکن است ماه‌ها و یا حتی سال‌ها بطول بیانجامد. این در حالی است که در روش جدید این زمان به چند روز کاهش یافته است.

به گفته معاون شرکت Sabic، آزمون سخت‌شدگی کرنشی توسعه داده شده توسط این شرکت از این پس تحت استاندارد ISO 18488 شناخته می‌شود.

جمع‌آوری اطلاعات لازم در خصوص رفتار طولانی مدت پلاستیک‌ها همواره کار دشواری محسوب می‌شد؛ با این نوآوری، توسعه قابل توجهی در این بخش از صنعت بوجود خواهد آمد.

این آزمون جدید، در ابندا برای مشتریانی که نیازمند مقاومت در برار رشد ترک بالاتری در محصولات خود نسبت به PE100 بودند توسعه داده شد. در این روش، از یک دستگاه کشش در دمای ‌oC۸۰ استفاده می‌گردد و بر پایه فرضیات اساسی رشد ترک بنا نهاده شده است. در استاندارد ISO 18488 بر خلاف روش‌های دیگر، از خواص پایه‌ای بسپار بمنظور تعیین مقاومت در برابر رشد ترک استفاده می‌گردد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا