اخبار

استفاده از منومر BHET در فرآیند تولید پلیمر پت

یعقوب سهامی دانشجوی کارشناسی‌ارشد پلیمر گروه شیمی دانشگاه اصفهان امروز (چهارشنبه) از پایان‌نامه خود تحت‌ عنوان بازیافت شیمیایی ظروف نوشابه (پت) و تبدیل آن به ترکیب شیمیایی بسیارمهم به نام “بیس هیدروکسی اتیل ترفتالات” که در تهیه رنگ‌های پلی‌استر (رنگ‌های پلی‌استر بر پایه آب و بر پایه حلال‌های آلی) و تهیه پلی‌اورتان‌ها کاربرد قابل توجهی دارد، دفاع‌کرد.
به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، در این پایان نامه آمده است، پلاستیک‌ها به دلیل خواص زیاد خود مانند قیمت ارزان تولید، شکل‌پذیری راحت، شکل‌های زیبا نسبت به فلزات و شیشه، به جزء جدایی‌ناپذیر زندگی بشری تبدیل شده‌اند. از طرفی تولید و مصرف روزافزون پلاستیک‌ها مشکلات فراوانی از جمله آلودگی هواي گازهای گلخانه‌ای در اثر سوخت‌های فسیلی کارخانه‌ها، آلودگی زیست محیطی در اثر تجمع پلاستیک‌ها در طبيعت را برای جوامع ایجاد کرده‌اند.
بنابراين از راهکارهای موثر در مبارزه با این مشکلات بازیافت می‌باشد که می‌توان با روش‌های علمی، از پلاستیک‌ها مواد اولیه آنها را تولید نمود یا اینکه محصولات جدیدی بدست آورد که علاوه بر ارزش اقتصادی بالا از وابستگی کشور به مواد اولیه که با قیمت‌های بسيار بالا از کشورهای غربی خریداری می شوند، جلوگیری نمود.
در این کار تحقیقاتی و در راستای این هدف، بعد از جمع‌آوری بطری‌های نوشابه از جنس پت (PET) و خردنمودن آنها و ریختن آنها در راکتور در حضور حلال و کاتالیزور تحت حرارت و مدت زمان مشخص، راندمان بالایی از تخریب پلیمر به منومر (BHET) به دست‌آمد. این منومر را می‌توان مجدداً در فرآیند تولید پلیمر پت استفاده نمود.
در مرحله دوم این کار تحقیقاتی از منومر (BHET) حاصل از تجزیه بطری‌ها به منظور تهیه یک سرس پلی استرهای غیر اشباع سخت و انعطاف‌پذیر استفاده ‌گردید.
این پلیمر به‌طور عمده در ساخت پلاستیک‌های تقویت ‌شده با الیاف، رنگ‌ها، جلاهای پلی‌استری، سنگ‌های مهندسی و پلاستینه‌کردن اجساد حیوانات و انسان کاربرد دارد.
به گزارش ایسنا، اين دانشجوي كارشناسي‌ارشد امروز (چهارشنبه) در ساختمان شيمي ‌از پايان‌نامه خود دفاع‌كرد و با نمره 19.45 قبول‌شد.

دكتر مرتضي حاجيان به عنوان استاد راهنما و دكتر غلامعلي كوهمره به عنوان استاد مشاور در جلسه دفاع حضور داشتند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا