اخبار

اصلاح سطحی کامپوزیت های نسل جدید به کمک ترمیم خود بخودی و توقف ترک

اصلاح سطحی کامپوزیت های نسل جدید به کمک ترمیم خود بخودی و توقف ترک
در پروژه ای جدید توسط کالج سلطنتی انگلستان و دانشگاه Bristol موادی با قابلیت عدم رشد ترک و همچنین ترمیم خودبخودی تحت عنوان (CRASHCOMPS) و با اعتباری بالغ بر ۱/۲ میلیون پوند توسط انجمن مهندسان و محققان علوم فیزیکی، صنایع دفاعی و تکنولوژی آزمایشگاهی در مدت زمانی بیش از چهار سال مورد بررسی قرار می گیرند. در این پژوهش تیم تحقیقات تمرکز خود را بر کامپوزیت های با الیاف کربن معطوف ساخته و کامپوزیت حاصل می بایستی دارای وزن کم و استحکام و دوام بالایی باشد که جهت استفاده در صنایع هوا و فضا، ساخت هواپیما، پره های گردان هلیکوپتر، بدنه کشتی ها و صنایع حمل و نقل کاربرد فراوان دارد. این کامپوزیت ها در برابر صدمه بسیار مقاوم بوده و دارای وزن کمی هستند، به همین دلیل نیز بازده سوخت مطلوب تری در صنایع هوایی، قطارها، ماشین ها و کشتی ها دارند.
جهت رسیدن به این اهداف تیم تحقیقاتی کالج سلطنتی لندن موادی را معرفی کرده که ترک در آنها منحرف شده و توانایی مستهلک کردن انرژی شکست را دارند. سابق بر این نیز تیم تحقیقاتی دانشگاه Bristol موادی را مورد استفاده قرار دادند که دارای قدرت ترمیم مناسب بوده و با ترمیم ترک، استحکام اولیه مواد را به آنها باز می گرداند. بسیاری از این مواد در طبیعت موجود بوده که به کمک آنها قادر به تهیه ترکیباتی با عملکرد بهتر، خواص مهندسی بالاتر و اثر مطلوب تر هستیم، به علاوه در پهنه ی وسیعی از مواد بیولوژیکی شاهد استحکام و دوام بالا و خواص ویژه ای نظیر چقرمگی و ترمیم ذاتی هستیم.
محققان این پروژه همچنین در جستجوی درک بهتر، ابداعات مختلف و رسیدن به پیشرفت های علمی و فنی غیره منتظره در عملکرد مواد و کامپیوزیت های پیشرفته با رویکردهای زیستی نیز می باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا