اخبار

اعطای وام تا سقف 500 میلیون تومان به خریداران تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل

بسپار می نویسد، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از مذاکره با استانداری‌ها برای اجرای طرح‌های کلان در استان‌ها خبر داد و گفت: به منظور ارائه خدمات لیزینگ به صنایع دانش‌بنیان، فن بازار پارک فناوری پردیس از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی، مامور ارائه این خدمات شده است.

دکتر بهزاد سلطانی روز شنبه در حاشیه افتتاحیه سومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، با اشاره به ارائه خدمات لیزینگ به خریداران محصولات شرکتهای دانش‌بنیان افزود: این بسته حمایتی خاص نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل است که بر این اساس وام با نرخ سود 8 درصد به متقاضی که قصد خرید محصولات دانش‌بنیان ساخت داخل را دارد، پرداخت خواهد شد.

وی این امر را موجب تقویت بازار شرکتهای دانش‌بنیان دانست و افزود: این حمایت تا سقف 500 میلیون تومان است که این مبلغ 70 درصد قیمت محصولات را پوشش می‌دهد؛ به گونه‌ای که مثلا اگر محصولی 750 میلیون تومان قیمت داشته باشد تا سقف 500 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

سلطانی میزان حداقلی وام را نیز 30 میلیون تومان ذکر کرد و یادآور شد: محصولاتی که قیمت آنها کمتر از این میزان باشد تحت حمایت صندوق قرار نخواهند گرفت.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به نحوه پرداخت این وام توضیح داد:‌ صندوق از طریق شرکتهای دانش بنیان وام را به خریداران بخش خصوصی و یا فرد حقیقی واگذار می‌کند.

سلطانی در پاسخ به سؤال ایسنا در زمینه نحوه بازپس‌گیری وام از شرکتهای زیان‌ده خاطرنشان کرد: صندوق در زمینه بازپرداخت وام توسط شرکتهایی که ورشکسته شده‌اند و حاضر به فروش سهام خود نبوده‌اند، اقدام خواهد کرد؛ شرکتهایی که دارای محصولات ریسک‌پذیر هستند باید به جای گرفتن تسهیلات ارزان قیمت در قالب فروش سهام با استفاده از سرمایه‌های صندوق، فعالیتهای خود را ادامه دهند.

سلطانی یادآور شد: در این صورت اگر شرکتهای دانش بنیان ورشکسته شوند، صندوق ریالی از آنها دریافت نخواهند کرد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر ضرورت حضور شرکت‌های بزرگ در صندوق نوآوری و شکوفایی یادآور شد: در حال حاضر به صورت ویژه با شرکتهای بزرگ وارد مذاکره شده‌ایم تا آنها را به سمت تولید محصولات دانش بنیان بزرگ و کلان هدایت کنیم.

وی به طرح‌های ارائه شده به صندوق از سوی شرکت‌های بزرگ اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه در استانها طرح‌هایی که ارائه می‌شود از نوع زیربنایی نبوده و این درحالیست که شرکتها باید با ارائه طرح‌های کلان، چهره‌ی شهرها را تغییر دهند.

سلطانی با تاکید بر این که متاسفانه این مشکل در کشور وجود دارد، یادآور شد: در این راستا با استانداری‌ها وارد مذاکره شدیم و آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری بر روی طرح‌های کلان ارائه داده‌ایم.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین به اقدامات این صندوق برای ارائه لیزینگ به صنایع بزرگ دانش‌بنیان اشاره کرد و افزود: مذاکراتی برای ارائه خدمات لیزینگ در دستور کار است که در این زمینه فن بازار پارک فناوری پردیس از طرف صندوق نوآوری و شکوفایی مامور است تا کار خدمات لیزینگ برای همه شرکتها را انجام دهد.

وی ادامه داد:‌تا کنون سود وام لیزینگ 12 درصد بوده که برای نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی، نرخ سود 8 درصد اعلام شده و در صورتی که نرخ سود بانک‌ها کاهش یابد این میزان کاهش خواهد یافت.

سلطانی همچنین با اشاره به مذاکره با 12 بانک برای ارائه تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: تا کنون با 12 بانک این مذاکره صورت گرفته است که این مذاکرات برای سه بانک به مرحله نهایی رسیده و با یک بانک نیز وارد عقد قرارداد شده‌ایم که در صورت نهایی شدن اعلام خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا