اخبار

افزایش طول عمر خطوط لوله فولادی با استفاده از سیستم تعمیر کامپوزیتی

بسپار به نقل از انجمن کامپوزیت می نویسد، شرکت “هِنکِل” Henkel جهت تعمیر خطوط لوله خود، از سیستم تعمیر کامپوزیتی استفاده می نماید که روشی جدید برای تعمیر لوله های فولادی است و طول عمر آنها را 20 سال افزایش می دهد

این سیستم تعمیر کامپوزیتی با استفاده از نوعی چسب اپوکسی به نام “لاکتیت” Loctite صورت می پذیرد.
شرکت “دی اِن وی- جی ال” DNV GL که یکی از مراجع پیشرو در صدور گواهینامه است، تست هایی را بر روی این سیستم تعمیراتی انجام داد تا مورد تایید استاندارد کیفیت جهانی “ایزو/تی اس 24817 ” قرار گیرد. این شرکت همچنین اقدام به تعیین معیارهای بازرسی، طراحی، نصب و تست این سیستم بر روی لوله های نفت، گاز و انتقال مواد پتروشیمی نمود و نهایتاً سیستم تعمیر کامپوزیتی با استفاده از چسب اپوکسی “لاکتیت” را جهت خطوط لوله های فولادی مناسب دانست و مورد تایید قرار داد.
از آنجائیکه لوله های فولادی انتقال گاز، آب، نفت خام، فاضلاب و غیره در معرض خوردگی قرار دارند، به سرعت مستهلک و فرسوده می گردند، بنابراین افزایش طول عمر این لوله ها تبدیل به یک موضوع مهم شده است و بایستی از روشهایی کارآمد برای تعمیر و استفاده مجدد آنها استفاده شود.
جدار بیرونی و داخلی لوله های فولادی همیشه در معرض اثر خوردگی عوامل محیطی، شیمیایی و فشار مکانیکی قرار دارد و متصدیان خطوط لوله مجبورند با شکافها، سوراخها، شکستگیها و نشتی های متعددی سر و کار داشته باشند.
در گذشته روش معمول برای تعمیر خطوط لوله فولادی، تعویض کامل بخش های آسیب دیده آنها بود که منجر به توقفی طولانی در عملیات انتقال خطوط لوله می شد. در حالیکه این روش جدید تعمیر و نگهداری، بسیار سریع و مقرون به صرفه است و نیازی به توقف عملیات انتقال ندارد.
قلب این سیستم تعمیراتی جدید یک نوع ماده کامپوزیتی است که از رزین تقویت شده با الیاف، ساخته شده است. این سیستم تعمیر کامپوزیتی، ضمن تقویت بخش های آسیب دیده لوله های فولادی، آنها را در برابر خوردگی مجدد نیز مصون نگاه می دارد.

شرح سیستم تعمیر کامپوزیتی:
سیستم تعمیر کامپوزیتی با استفاده از چسب اپوکسی “لاکتیت” جهت تعمیر هر دو نوع نقص A و B لوله ها مناسب است. نقص نوع A مربوط به عیب بیرونی جداره لوله و نقص نوع B مربوط به عیب درونی جدار آنها است.
این سیستم کلیه درجات 1 تا 3 تعمیراتی را پوشش می دهد. با کمک آن می توان علاوه بر لوله ها، دیگر اجزای خط لوله مانند زانوا، سه راه، فلنج یا کاهنده ها را نیز تعمیر نمود.
اولین مرحله در این روش، تمیز نمودن و سند بلاست (سنباده زنی) سطح منطقه مورد تعمیر است. سطوح فلزی سندبلاست شده به شدت مستعد زنگ زدن هستند، بنابراین با کمک چسب Loctite SF 7515 که نوعی بازدارنده خوردگی و بهبود دهنده است می توان سطوح مورد تعمیر را موقتاً محافاظت نمود.
برای ترمیم قطر بیرونی لوله (نقص نوع A)، حفره ها توسط چسب Loctite EA 3478 پر میشوند. سپس سطح لوله با نوعی نوار چسب الیاف کربنی مقاوم به نام Loctite 5085 پوشیده و بعد از آن با نوعی رزین اپوکسی دو جزیی به نام Loctite PC 7210 که مقاومت دمایی بالای دارد اشباع می شود. این چسب برای اتصال به سطوح فولادی طراحی شده است و چسبندگی فوق العاده ای دارد. نهایتاً سطح تعمیر شده با نوعی چسب پوششی سرامیکی به نام Loctite PC 7255 آب بندی می گردد.
این سیستم موجب افزایش مقاومت لوله های فولادی در مقابل فشار، تغییرات حرارتی و مواد شیمیایی میگردد.

منبع: جک کامپوزیت
ترجمه و ویرایش: انجمن کامپوزیت ایران- خانم س. شیرزاد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا