اخبار

افزایش تعداد ماشین‌آلات مشمول معافیت گمرکی/ ماشین آلات 28 درصد و ماشین آلات مستعمل 169 درصد!

بسپار/ایران پلیمر تعداد ماشین آلات و ماشین آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی در دو ماهه امسال به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸.۲ درصد و ۱۶۹ درصد افزایش داشته است.

 بر اساس ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی و تفاهم نامه بین گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، واحدهای تولیدی مجاز می‌توانند در صورت تائید عدم ساخت داخل از معافیت حقوق ورودی ماشین آلات استفاده کرده و در حداقل زمان ممکن ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید خود را از گمرک ترخیص کنند. البته براساس تعهدی که متقاضی ارائه می‌کند، باید ماشین آلات و مواد اولیه وارداتی را در محل واحد صنعتی موضوع پروانه نصب کند.

این در حالی است که انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) قبلا گفته بود بسیاری از شرکت‌ها بر اساس یکی از بندهای قانون امور گمرکی و بدون پرداخت حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده، ماشین آلاتی که در داخل ساخته می‌شود را هم به کشور وارد می‌کنند.

در این میان جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که این روند همچنان ادامه دارد و در دو ماهه امسال ۵۴۱ فقره مجوز برای ماشین آلات و ۱۱۳ ماشین آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی به ارزش ۳۴۳ میلیون و ۲۶۰ هزار دلار و ۲۲ میلیون و ۹۵۰ هزار دلار صادر شده که به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ تعداد ۲۸.۲ درصد و ۱۶۹ درصد افزایش داشته است. یعنی در مدت مشابه پارسال به ترتیب ۴۲۲ فقره مجوز برای ماشین آلات و ۴۲ ماشین آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی صادر شده است.

البته ارزش مجوزهای معافیت گمرکی ماشین آلات و ماشین آلات مستعمل هم در این مدت به ترتیب ۵۴.۶ و ۶۵ درصد نسبت به دو ماهه اول پارسال افزایش یافته است.

همچنین در این مدت ۱۶۰  فقره مجوز مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی به ارزش ۱۶ میلیون و ۱۷۳ هزار دلار صادر شده که به لحاظ تعداد نسبت به صدور ۱۲۰ فقره در مدت مشابه سال گذشته ۳۳.۳ درصد کاهش داشته است. ارزش این مجوزها نسبت به دو ماهه سال قبل ۷.۲ درصد کاهش یافته است.

طبق اعلام سازمان صمت استان تهران، این سازمان از واحدهای تولیدی دارای مجوز صنعتی که از معافیت گمرکی ماشین آلات استفاده کرده‌اند بازرسی می‌کند و در صورت عدم استقرار ماشین آلاتی که از معافیت گمرکی استفاده کرده‌اند، در محل مجاز موضوع پروانه صنعتی عملکرد واحد صنعتی، به عنوان قاچاق محسوب می‌شود.

 

ایسنا 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا