اخباراخبار ویژهمقالات

اختصاصی بسپار/ افزودن هوش به آمیزه سازی

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر ثبت و از آن مهم تر، استفاده از داده های تولید، یک عنصر کلیدی در بهبود کارایی فرایند یک واحد آمیزه سازی است. در این مقاله به برخی تحولات جدید که به بهبود جایگاه آمیزه کاران برای انقلاب صنعتی چهارم صنعت 4  کمک می کند پرداخته شده است.
پیشرفته ترین داده های کسب شده، فراورش و تجزیه و تحلیل داده ها می تواند به طور قابل توجهی روال تولید روزانه شرکت های آمیزه سازی را ساده تر سازد و اطلاعات عمیق و ارزشمندی را به منظور بهینه سازی فرایند فراهم کند. پیشرفت در سخت افزار و نرم افزار برای تولید هوشمند با سرعت زیاد ادامه می یابد و تامین کنندگان پیشنهادات خود را به طور فزاینده ای تطبیق می دهند تا بتوانند آن چه را که آمیزه سازان واقعا به آن نیاز دارند استفاده کنند و اطمینان حاصل کنند که از حداکثر دستاوردها برخوردار هستند.
سازندگان تجهیزات آمیزه سازی پلاستیک ها همگام با توسعه های صنعت 4 در حال پیشرفت هستند. شرکت Coperion فناوری صنعت 4 خود را به همراه چشم انداز کنترل فرایند در نمایشگاه K اکتبر سال 2019 ارایه نمود. به گفته این شرکت، هم اکنون ویژگی های ماشین های هوشمند (Smart Machine Features) را در اولین رانشگرهای دو ماردان تولیدی خود ادغام کرده است.
فناوری کنترل دستگاه با ویژگی های ماشین هوشمند ادغام شده-اند که شامل مجموعه ای از عملکردهای متفاوت است که به منظور کاهش مواد زائد، افزایش دسترسی به دستگاه و امکان تشخیص زودهنگام مشکلات فراورش طراحی شده است . این شرکت می-گوید که از دانش گسترده¬ای استفاده کرده است تا اطمینان حاصل کند که سامانه کنترل قادر به پایش همه شرایط فرایند و تشخیص زودهنگام انحرافاتی است که می تواند بر کیفیت محصول تاثیر بگذارد.

شکل1: جدیدترین رانشگر شرکت Coperion شامل برنامه¬های پشتیبانی هوشمند با عملکردهای تشخیص هوشمند و پایش است که به افزایش بهره¬وری و دسترسی به دستگاه کمک می کند.

شرکت Coperion اطمینان دارد که ویژگی های ماشین هوشمند به مشتریان کمک می کند تا از تولید مقادیر زیادی مواد خارج از مشخصات (off-spec) و حتی تلاش برای کنترل کیفیت در آینده را کاهش دهند. کاربران ماشین آلات امروزی باید وظایف بسیاری را انجام دهند که لزوما در رانشگر قرار ندارند، بنابراین تشخیص فوری خرابی ها احتمال کمی دارد. ویژگی های ماشین هوشمند شرکت Coperion می تواند با اطلاع رسانی به کاربر در صورت بروز مشکل به غلبه بر این مسئله کمک کند.
برای نگهداری پیشگیرانه، شرکت Coperion یک سامانه پایش شرایط را برای پیشرانه رانشگر که شامل جعبه دنده است پیشنهاد می کند. این سامانه به کاهش هزینه های نگهداری و تشخیص زودهنگام خرابی های احتمالی به منظور جلوگیری از وقفه های طولانی مدت ناشی از آسیب های شدید و ناگهانی کمک می کند. این سامانه کاملا با عملکرد نگهداری ویژگی های ماشین هوشمند سازگار است که در آن کاربر یا مدیر نگهداری نمای کلی از وضعیت نگهداری سامانه رانشگری را به دست می آورد. این سامانه از سفارش قطعه های یدکی و برنامه ریزی نگهداری به منظور جلوگیری از خرابی های غیرضروری پشتیبانی می کند.
توسعه سکوی(زیرساخت) C beyond صنعت 4 شرکت Coperion، هم چنان با بیشترین سرعت ادامه دارد، علاوه بر این، اولین برنامه های سبد محصولات جدید به زودی اعلام می شود. این امر به مشتریان بینش عمیق تری نسبت به داده ها می دهد و تجسم تصمیم گیری مبتنی بر اطلاعات را فراهم می کند.

سکوهای باز
سامانه های کنترلی جدید شرکت Coperion به رابط های OPC 40084 مجهز شده اند. این ها رابط های استاندارد یکنواختی مبتنی بر OPC UA (Open Platform Communications Unified Architecture) برای ارتباطات رانشگر با سامانه های تولید با رتبه بندی بالاتر هستند. OPC UA یک سکوی مستقل تعامل پذیر استاندارد است که تبادل داده ایمن و مطمئن را در زمینه اتوماسیون صنعت فراهم می کند. ویژگی های OPC 40084 به طور مشترک توسط انجمن صنایع پلاستیک و لاستیک اروپا (Euromap)، انجمن صنایع مهندسی مکانیک آلمان (VDMA) و تولیدکنندگان برجسته ماشین آلات ایجاد شد.
به گفته شرکت Leistritz، از زمان آغاز کار در صنعت 4، سامانه های کنترلی آن برای طیف وسیعی از برنامه ها به هم پیوسته است. به عنوان مثال، داده های فراورش هم به صورت محلی و هم چنین جهانی ثبت می شوند، آمیزه کاران این امکان را دارند که سامانه را مستقیما با زیرساخت خود متصل کنند و دسترسی از راه دور برای کنترل سامانه از طریق پایش هوشمند نیز موجود است.
این شرکت می گوید OPC UA ارتباطی بین دنیای فناوری اطلاعات مبتنی بر داده های ارزشمند IP و خط رانشگری آمیزه سازی ایجاد خواهد کرد. رابط ها، دروازه ها (gateways) به همراه از دست دادن اطلاعات به زودی به تاریخ می پیوندد، زیرا تمام داده های فرایند تولید از طریق یک توافق نامه منتقل می شود چه در داخل دستگاه، چه بین دستگاه ها یا بین یک دستگاه و یک پایگاه داده در فضای ابری. شرکت Leistritz عضو گروه کاری انجمن صنایع مهندسی مکانیک آلمان (VDMA) است و در تعریف استاندارد برای رابط های خاص رانشگرها نقش دارد.

برگردان: مهندس سیده سیما سیدآقامیری
simaaghamiri@gmail.com

 

(ادامه دارد …)

متن کامل این مقاله  را در شماره ۲۱۸ ماهنامه بسپار که در اواسط آذرماه منتشر شده است بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق فیدیبو و طاقچه قابل دسترسی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا