اخبار

انتظار برای اعلام قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی

بسپار می نویسد، روز سه‌شنبه را می‌توان مهم‌ترین‌ روز برای عرضه‌های محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران برشمرد. هنوز به‌صورت رسمی از طرف انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی قیمت‌های پایه اعلام نشده و شنیده‌ها حکایت از آن دارد که جلسه مورد نظر امروز برگزار خواهد شد

قیمت‌های جهانی محصولات پلیمری و شیمیایی کاهش یافته و دورنمای کاهش بیشتر آن وجود دارد. این در حالی است که قیمت ارز آزاد در بازار داخلی به نسبت ماه گذشته تنها اندکی افزایش داشته که برآیند این موارد می‌تواند پتانسیلی برای کاهش قیمت‌ها به حساب ‌آید. توجه به رخدادها و حجم معاملات در بورس کالا نشان می‌دهد که تمایل بازار به سمت کاهش قیمت‌ها است. از طرفی در خبرها آمده بود که دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی از ثابت ماندن قیمت پایه محصولات پتروشیمی تا اطلاع ثانوی خبر داد.

به گزارش «سنا»، بر‌اساس اطلاعیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، نظر به ضرورت حفظ ثبات در بازار محصولات پتروشیمی و همچنین توافقات به عمل آمده، قیمت مردادماه ۹۳ همچنان مبنای قیمت پایه در بورس کالا خواهد بود و در صورت اعلام قیمت جدید اطلاع‌رسانی خواهد شد. هم اکنون قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران براساس فرمول زیر تعیین می‌شود:

معادل ریالی ارز آزاد ×۹۵% × میانگین قیمت فوب خلیج فارس = قیمت پایه در بورس

در این ابلاغیه همچنین آمده است با توجه به تعدیل نرخ‌های پایه و همچنین به منظور رصد کردن مداوم بازار و تامین نیاز داخلی، کلیه تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی، اعم از دولتی و خصوصی موظفند همه محصولات خود را از طریق بورس کالا عرضه کنند. با توجه به این موارد هم اکنون یک پتانسیل روانی برای ثبات قیمت‌های پایه وجود دارد که کاهش حجم تقاضا و تضعیف معاملات را می‌توان دلیلی برای پتانسیل بازار به‌منظور کاهش قیمت‌ها دانست.

این موارد در حالی است که با توجه به عدم مخابره قیمت‌های پایه رسمی، دیروز اول مهرماه شاهد عرضه با قیمت‌های قبل بودیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا