اخبار

انجمن ملی صنعت پلاستیک و انجمن صنایع همگن پلاستیک دوره مشترک برگزار می کنند

بسپار می نویسد، خوشه پلاستیک استان تهران در نظر دارد دوره فشرده یک روزه با موضوع اشنایی با رویکرد توسعه و رونق کسب و کار در صنعت پلاستیک از طریق الگوی توسعه خوشه صنعتی را با همکاری انجمن های همگن و ملی در تاریخ ۷ دی ماه(دوشنبه) در محل پژوهشگاه پلیمر برگزار نماید.

خوشه صنعتی

خوشه صنعتی به مجموعه ای از واحدهای کسب و کار اطلاق می گردد که در یک منطقه جغرافیایی و یک گرایش صنعتی متمرکز شده و با همکاری و تکمیل فعالیت های یکدیگر، به تولید و عرضه تعدادی کالا و خدمات می پردازند که از چالش ها و فرصت های مشترک برخوردارند.

بیش از یک دهه است که توسعه صنعتی مبتنی بر خوشه ها، به عنوان یک استراتژی نوین مورد توجه برنامه ریزان و سیاستگذاران در کشورهای صنعتی و در حال توسعه است

سازمان های بین المللی همچون UNIDO نیز طرح های متعددی را از طریق توسعه خوشه های صنعتی در کشورهای مختلف اجرا و حمایت کرده اند. سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با هدف شناسایی و توسعه خوشه های صنعتی کشور، دفتر خوشه های صنعتی را از نیمه دوم سال ۱۳۸۰ دایر نمود. معاونت صنایع کوچک وزارت صنایع و معادن ایران با استفاده از این الگوی ارایه شده از سوی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(UNIDO) و با همکاری شرکت شهرکهای صنعتی استان ها نسبت به توسعه صنایع مرتبط اهتمام نمود.

پروژه توسعه خوشه های صنعتی، کوششی است برنامه ریزی شده که توسط شرکت شهرک های صنعتی استان مربوطه و با راهبری مستقیم یک شخص حقیقی تحت عنوان عامل توسعه خوشه ( Cluster Development Adviser ) که به اختصار  (CDA)نامیده می شود و همکاری نهادهای مختلف محلی جهت ارتقای سطح پویایی یک خوشه و بهبود قابلیت رقابت پذیری آن به اجرا در می آید. در این پروژه با تمرکز بر ارتباطات درونی بخش های مختلف خوشه و تمرکز بر زنجیره ارزش اقتصادی سعی می گردد از تامین مواد و نهاده های اولیه گرفته تا ارایه محصول و خدمات به مصرف کننده نهایی مسیری صحیح تر انتخاب گردد.

خوشه های صنعتی شناسایی شده در استان تهران تا اواخر سال ۱۳۸۷ ، خوشه های سنگ، چرم، ریخته گری، پلاستیک، طلا، قطعات خودرو، پوشاک، کفش، غذایی، کیف و پوشاک چرمی، مبلمان، نساجی، رنگ و رزین، صنایع دستی، کشباف، فلزی و… است که ۸ خوشه چرم، تجهیزات بیمارستانی، سنگ، پیمانکاری ابنیه صنعت ساختمانی، طلا، کفش چرمی، پوشاک چرمی و مبلمان فعال گردیده اند.

·         مزایای توسعه خوشه صنعتی

–         خوشه های صنعتی میتوانند موتور محرکه اقتصاد ملی و منطقه ای باشند .توسعه خوشه ای دارای بازدهی بیشتری نسبت به سایر راه های توسعه بنگاههای بخش خصوصی است که به دلیل افزایش همکاری و فعالیتهای مشارکتی در این امر است و هزینه کمتری دربر دارد.

–         توسعه خوشه های صنعتی، زمینه رسیدن به مقیاس بالا، از جمله در تولید محصولات و ارایه خدمات و دستیابی به بازارهای جهانی را فراهم می سازد.

–         در خوشه های صنعتی توسعه یافته، شبکه اطلاع رسانی (Information network) بسیار موثر و فعال است که سبب افزایش اثربخشی و کارایی در اموری از جمله تولید و ارایه محصولات و خدمات بنگاه های درون خوشه می گردد.

–         توسعه خوشه های صنعتی توان حضور در بازارهای هدف را افزایش می دهد.

–         خوشه های صنعتی موجب بروز و رشد شبکه ای کارکردن در عرصه تولید و تبدیل آن به فرهنگ عمومی می گردند.

–         خوشه صنعتی ضمن فعال کردن فرآیند یادگیری صنایع از یکدیگر(interactive learning) موجب تسریع و تبدیل آن به فرهنگ حاکم ، بر تولید می شود.

–         خوشه ها موجب افزایش نوآوری ها و روحیه ابداع می گردند.

–         خوشه ها بستر مناسب همکاری بین بخش خصوصی و سازمان های پشتیبانی کننده عمومی در پیاده کردن استراتژی توسعه منطقه ای هستند.

–         با توجه به این موارد و مواردی از این دست، خوشه های صنعتی یکی از الگوهای موفق سازماندهی صنایع کوچک و متوسط هستند که کاستی های صنایع کوچک و متوسط را رفع و مزیت های مختلف صنایع کوچک، چون انعطاف پذیری و تنوع را تقویت می بخشند.

 

·         خوشه های اتمام یافته:

پروژه توسعه خوشه بین ۳ تا ۵ سال به طول به طول می انجامد و پس از اتمام قرارداد، فرآیند توسعه از CDA به نهاد جایگزین آن خوشه واگذار می گردد.

لازم به ذکر است با خروج CDA همچنان حمایت های شرکت شهرکهای صنعتی از خوشه مربوطه ادامه خواهد یافت و بر اساس برنامه های عملی که از طرف نهاد جایگزین به شرکت شهرک ها اعلام میشود، توسط BDS های تخصصی اجرائی خواهد شد.

آموزش مفاهیم و روش های توسعه خوشه ای به اعضای شبکه های فراگیر یکی از مهمترین بستر ها برای اطمینان از ادامه صحیح امر توسعه پس از خروج عامل توسعه است. همچنین حساس سازی و اعتماد سازی مهمترین استراتژی در آغاز توسعه هر خوشه کسب و کار می باشد و اگر این مرحله به خوبی اجرا شود تاثیر مهمی در روند توسعه و موفقیت برنامه های عامل توسعه و نیز همراهی اعضای خوشه در برنامه ها دارد. آشنا شدن اعضای هر خوشه با مدل توسعه خوشه ای و مفاهیم آن می تواند در پیش برد اهداف ملی این طرح موثر باشد.

بنابراین آموزش مفاهیم و روش های توسعه خوشه در طول حضور عامل توسعه و پس از پایان و خروج عامل باید به صورت مکرر و تدریجی برای ذینفعان خوشه و مخصوصاً اعضای شبکه های فراگیر انجام پذیرد.

ضرورت و اهداف اجرای پروژه:

·         آموزش نحوه پیشبرد و ادامه برنامه های توسعه خوشه پس از خروج عامل توسعه

·         بیان تجربیات موفق برای افزایش انگیزش شبکه های فراگیر پس از خروج عامل توسعه

·         حساس سازی و اعتماد سازی میان اعضای شبکه های فراگیر و عاملین توسعه در خوشه های فعال

محتوای دوره:

·         معرفی مدل توسعه خوشه ای

·         ارائه فرآیند اجرای مدل توسعه خوشه

·         نحوه به روز رسانی مطالعات و تدوین برنامه عمل سالانه

·         شبکه ها، نحوه ایجاد و توسعه

·         بیان تجربیات موفق سایر خوشه ها

زمان برگزاری:

دوشنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۴ ساعت ۹:۳۰ در محل پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران

 

علاقمندان جهت ثبت نام با انجمن همگن پلاستیک تهران و یا انجمن ملی پلاستیک تماس بگیرند 

 

شماره تماس انجمن همگن تهران: ۸۸۷۵۷۲۱۱

شماره تماس انجمن ملی پلاستیک: 88927986

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن