اخبار

انحمن صنایع همگن پلاستیک به مناسبت 21 تیرماه بیانیه صادر کرد

بسپار می نویسد، این انجمن در بیانیه خود آورده ست: بار دیگر 21 تیرماه فرا می رسد و اعضای کمیسیون فنی انجمن صنایع همگن پلاستیک استان تهران نیز همانند تمامی شهروندان علاقمند به محیط زیست پشتیبانی خود را از حرکت های اجتماعی که با هدف کاهش مصرف بی رویه باشد، اعلام نموده و فعالانه در اینگونه حرکت های اجتماعی مشارکت خواهند کرد.
به منظور فرهنگ سازی الگوی مصرف آنچه که پیشنهاد می شود مصرف مناسب کلیه اقلام از جمله کیسه های پلاستیکی و هدایت سیاست ها و برنامه های کلان ملی در جهت بازیابی و بازیافت پلاستیک ها با تبعیت از اهداف زیر می باشد:
1- تشویق به مصرف کمتر توسط شهروندان اعم از مصرف کمتر کیسه پلاستیکی، مصرف کمتر بنزین، مصرف کمتر برق، مصرف کمتر آب و از این قبیل.
در این راه یکی از روش های موثر بالا بردن هزینه استفاده نامناسب از منابع برای شهروندان کم توجه خواهد بود.
2- در پیش گرفتن برنامه تفکیک پسماند از مبدا و سپس بازیافت پسماندها – ازجمله کیسه ها و سایر پسماندهای پلاستیکی به طور اصولی و بازگرداندن مواد بازیافت شده به چرخه تولید و مصرف. در این راه نیاز به سرمایه گذاری فرهنگی زیاد و بالا بردن هزینه تفکیک نکردن پسماند در مبدا می باشد.
3- در کشور ما برخورد اصولی و علمی با پسماندها و بازیافت آنها از جمله بازیافت کیسه های پلاستیکی به اندازه کافی صورت نگرفته است. ضروری ست که طرح های پژوهشی و طرح های صنعتی در این خصوص مورد حمایت مادی و معنوی قرار گیرند.
اگر چه در زمینه استفاده از پلاستیک های تجزیه پذیر و پلاستیک های گیاهی تلاش هایی صورت گرفته است، اما این تلاش ها هنوز نتایج ملموس و قابل توجهی را به بار نیاورده است. باید توجه داشت در شرایطی که هنوز پلاستیک ها به عنوان بهداشتی ترین و اقتصادی ترین ماده در بسیاری از کاربردها از جمله بسته بندی شناخته می شود، جامعه چاره ای جز استفاده از پلاستیک ها ندارد.
علیرضا میربلوک
عضو هیات مدیره و رییس کمیسیون فنی
انجمن صنایع همگن پلاستیک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا