اخبار

اولین پارک پتروشیمی ایران آماده بهره‌برداری می‌شود/ ایران آماده ورود به باشگاه تولیدکنندگان پلیمرهای خاص شد

بسپار می نویسد, با مشارکت دو شرکت بزرگ ایتالیایی، نخستین پارک پتروشیمی ایران با هدف تکمیل زنجیره‌های ارزش استایرن در عسلویه آماده بهره برداری می‌شود تا با تولید محصولات جدید پلیمری ایران هم عضو باشگاه تولیدکنندگان پلیمرهای خاص شود.

به گزارش خبرنگار نیپنا، متنوع سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری یکی از سیاست‌های کلان صنعت پتروشیمی ایران بوده و با ورود به پنجاه سال دوم فعالیت این صنعت استراتژیک پس از تولید محصولات سنتی، با بهره برداری از اولین پارک پتروشیمی برای نخستین بار محصولات پلیمری با بالاترین استاندارد جهانی در ایران تولید خواهد شد.
بر این اساس احداث نخستین پارک پتروشیمی ایران با هدف تکمیل زنجیره «استایرن‌ها» در عسلویه در قالب چهار مجتمع پتروشیمیایی آغاز شده که سال گذشته فاز اولین پارک با راه اندازی مجتمع پلی استایرن انتخاب و ظرفیت تولید سالانه 250 هزار تن پلی استایرن انبساطی در مدار بهره برداری قرار گرفت.
مهمترین ویژگی منحصر به فرد بهره برداری از پارک پتروشیمی استایرن در عسلویه ساخت و راه اندازی دو مجتمع پتروشیمی صدف و پلیمر پادجم بوده که در صورت بهره برداری از این دو طرح پتروشیمی امکان تولید محصولاتی همچون ESBR به عنوان خوراک اصلی صنایع تولید تایر و لاستیک، ABS، SBS، SB و LCBR به عنوان خوراک صنایع خودروسازی، لوزام خانگی و … در صنعت پتروشیمی ایران فراهم می شود.
در شرایط فعلی پیشرفت ساخت مجتمع پتروشیمی صدف با ظرفیت تولید سالانه 136 هزار تن ESBR به مرز 60 درصد رسیده و پیش بینی می‌شود در صورت تامین به موقع منابع مالی،امکان آغاز تولید زودهنگام محصول از آن تا سال آینده فراهم شود.
ساخت طرح توسعه پلیمر پادجم هم در مجموع با ظرفیت تولید سالانه 236 هزار تن ABS، SBS، SB و LCBR به حدود 55 درصد رسیده که بر اساس برنامه زمان بندی اعلام شده از سوی پتروشیمی جم فاز اول این طرح برای تولید ABS و رابر تا پایان امسال در مدار بهره برداری قرار می گیرد.
مهمترین ویژگی این دو طرح پتروشیمی که قرار است در قالب نخستین پارک پتروشیمی ایران در مدار بهره برداری قرار بگیرند آن است که با تکمیل و راه اندازی این طرح‌ها، زنجیره ارزش استایرن در صنعت پتروشیمی کامل می‌شود و خوراک استایرن تولیدی در پتروشیمی پارس در این دو واحد با ترکیب خوراک بوتادین، تبدیل به دو محصول پرمصرف و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران خواهند شد.
علاوه بر این با بهره برداری از طرح های پتروشیمی صدف و توسعه پلیمر پادجم ایران نه تنها از واردات دست کم چهار محصول استراتژیک و پرطرفدار پلیمری خودکفا خواهد شد که می تواند به جمع معدود کشورهای صادرکننده این محصولات پلیمری در جهان بپیوندد.
مشارکت 2 غول پلیمری ایتالیا در صنعت پتروشیمی ایران
به گزارش نیپنا، در کنار مزیت منحصر به فرد تکمیل زنجیره ارزش استایرن در نخستین پارک پتروشیمی ایران، یکی از مهمترین ویژگی های طراحی و ساخت طرح های پتروشیمی صدف و توسعه پاد پلیمر جم استفاده از توان و دانش فنی دو شرکت بزرگ پلیمری ایتالیا و اروپا در این طرح ها است.
دانش فنی تولید محصولات ویژه پلیمری این دو طرح از سوی شرکت ورسالیس (Versalis) ایتالیا تامین می شود و با استفاده از دانش فنی این شرکت ایتالیایی عملا امکان تولید محصولاتی مطابق با بالاترین استانداردهای زیست محیطی اتحادیه اروپا فراهم می شود که در این صورت امکان حتی صادرات این محصولات به پیشرفته ترین کشورهای اروپایی فراهم خواهد شد.
اما استفاده از دانش فنی و لایسنس شرکت Versalis پایان همکاری ایتالیایی‌ها در طراحی، ساخت و بهره برداری از نخستین پارک پتروشیمی ایران نیست و شرکت «تکنی مونت» ایتالیا هم به عنوان یک شرکت معتبر و صاحب دانش در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی جهان هم در این طرح ها همکاری دارد.
از این رو شرکت «تکنی مونت» ایتالیا در طرح‌های پتروشیمی صدف و توسعه پاد پلیمر جم در کنار شرکت های ایرانی مسئولیت مهندسی اصولی، تفصیلی و تدارکات را بر عهده دارد.
در مجموع با بهره برداری از این طرح ها در کنار تولید محصولات ویژه و خاص پلیمری ایران یک گام رو به جلو به منظور سبقت از عربستان سعودی در تولید این محصولات برداشته تا پس از سال ها تولید محصولات سنتی، اقدام به تولید فرآورده هایی پلیمری با بالاترین استاندارد جهانی بکند.
در پایان باید به این نکته اشاره کرد که صنعت پتروشیمی یک صنعت تکنولوژی بر و بین‌ المللی بوده و مشارکت شرکت‌هایی همچون تکنی مونت، ورسالیس، توتال، شل، اوده، لینده، باسف، میتسوئی، هالدوتاپسو و … می‌تواند به توسعه بیشتر کیفی این صنعت ارزش آفرین در ایران در دوران پسابرجام کمک کند.

[EasyDNNnewsLink|382]

 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا