اخبار

ایجاد صندوق مالی برای رفع مشکل بازگشت ارز صادراتی به افغانستان

بسپار/ ایران پلیمر رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان از ایجاد صندوق مالی برای رفع مشکل بازگشت ارز صادراتی به افغانستان خبر داد.

سیدحسین سلیمی گفت: تجارت بازرگانان ایران با افغانستان از دیرباز به صورت ریالی بوده و همچنان نیز در مبادلات دو طرف از ارز مبدا استفاده می شود، حال آنکه به دنبال دستورالعمل بانک مرکزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات، تجار و صادرکنندگان به این بازار همسایه با مشکلات عدیده ای مواجه شده به طوری که صادرات به افغانستان را در معرض تهدید جدی قرار داده است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان افزود: در حال حاضر نزدیک به ۱.۵ میلیون شهروند افغانستان در بازار کار ایران مشغول به فعالیت هستند و حقوق و دستمزد خود را به ریال از کارفرمایان ایران در داخل دریافت می کنند و از طریق صرافی های داخلی دستمزد خود را به دلار تبدیل و برای خانواده های خود در افغانستان حواله می کنند.

او گفت: در این رابطه می توان با ایجاد و تاسیس یک صندوق مشترک، دستمزد آنان را در داخل کشور به این صندوق واریز کرد و صندوق متناظر آن در افغانستان نیز محل ورود ارز حاصل از خرید کالا از ایران باشد و به این طریق، مسئله بازگشت ارز صادراتی به افغانستان را برطرف کرد.

سلیمی گفت: کشت فراسرزمینی در افغانستان را یکی از راهکارهای توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور است. شرکت ها و کارآفرینان ایرانی می توانند با خرید زمین در افغانستان، نسبت به تولید محصولات کشاورزی و دامپروری در این کشور اقدام کرده و محصولات تولیدی در این بخش را به ایران وارد کنند و در عین حال، به اشتغال آفرینی در این کشور نیز کمک خواهند کرد.

اکسپورتنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا