اخبار

ایران مقام نخست فناوری نانو منطقه را از سال ۲۰۰۷ تاکنون دارد

بسپار می نویسد، دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۰۷ تاکنون توانسته است در بین کشورهای اسلامی و خاورمیانه مقام نخست را در حوزه فناوری نانو به خود اختصاص دهد.
به گزارش ایرنا، سعید سرکار در آیین افتتاحیه سومین مجمع بین المللی اقتصاد فناوری نانو افزود: امروز علاوه بر این موفقیت بزرگ در تولید دانش ، شاهد فعالیت بیش از ۱۰ شرکت نوپا ، متوسط و بزرگ در حوزه نانو فناوری در کشور هستیم که توانسته اند محصولات خود را به بازارهای داخلی و برخی بازارهای بین المللی عرضه کنند.

وی بیان کرد: دامنه محصولات در برگیرنده پیچیده ترین ابزارهای سنجش نانو مواد تا نانو داروها است، اگرچه هنوز در ابتدای راه شکل گیری اقتصاد مبتنی بر نانو فناوری هستیم اما بدون شک تلاش های بی وقفه مجموعه فعالان این حوزه در کشور دستیابی به این هدف مهم را محقق خواهد کرد.

وی با اشاره به این که نقش شرکت های فناور و تولید کننده در این مسیر بسیار بارز و پر اهمیت است ، بیان کرد: آمار تولید علم ایران در مقایسه با کشورهای فعال در این عرصه از رشد قابل توجهی برخوردار است. در این حوزه در حالی که دانشمندان به نشر مقالات علمی اقدام می کنند ، تجاری سازی این حوزه از علوم نیز در سال های اخیر با کمک شرکت های فناور به صورت شتابان توسعه یافته است.

سرکار ادامه داد: ایران در سال ۲۰۰۵ میلادی مقام سی وپنجم تولید علم در حوزه فناوری نانو را به خود اختصاص داده بود، این رتبه در فاصله سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ به ترتیب از ۳۱ به رتبه دهم ارتقا پیدا کرده و خوشبختانه توانستیم از ۲۰۱۰ تا به ۲۰۱۳ به جایگاه هفتم تولید علم و فناوری نانو دست یابیم.

وی یادآور شد: برگزاری مجمع بین المللی اقتصاد فناوری نانو جلوه ای از ثمردهی تلاش بخش های مختلف کشور در زمینه توسعه فناوری نانو است که هدف اصلی آن کمک به تجاری سازی فناوری نانو و تشکیل بازار هدف پایدار است.

سرکار افزود: این مجمع فرصتی ارزشمند برای تبادل تجارت و نظرات متخصصین ، سرمایه گذاران و فعالان داخلی و خارجی در خصوص مباحث مهمی نظیر : مدیریت ، اقتصاد ، مالکیت فکری ، بازاریابی و تجارت محصولات مبتنی بر فناوری نوین از جمله نانو فناوری است.

سرکار اظهار کرد: امید است سومین مجمع بین المللی اقتصاد فناوری نانو همانند دوره های پیشین با دستاوردهای ارزشمند و پربار به خود بستری برای شتاب بخشیدن به تحقق اقتصاد مبتنی بر فناوری نانو و دیگر فناوری های پیشرفته در کشور شود.

سومین مجمع بین المللی اقتصاد فناوری نانو از امروز به مدت دو روز با حضور کارشناسان داخلی و خارجی در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما برگزار می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا