اخبار

ایران پلاست برای ماشین سازان ایرانی رویداد پراهمیتی است

دبیر انجمن ماشین سازان پلیمری نمایشگاه ایران پلاست را برای ماشین سازان رویداد پراهمیتی می داند که محل عرضه توانمندی ها و نوآوری های هر شرکتی بوده و باعث ایجاد تعامل با تولیدکنندگان خارجی نیزمی شود.

وی ادامه می دهد،نمایشگاه به ایجاد فضای رقابتی بسیارکمک می کند واز یک سو باعث افزایش میزان مشتری های داخلی می شود واز سوی دیگر سبب می شود تا مشتری های خارجی هم برای تولیدات شرکت ها پیدا شود.

دبیر انجمن ماشین سازان پلیمری در باره سهم تولید کنندگان ایرانی از بازار مصرف داخلی می گوید : طی ۵ سال اخیر بازار مصرف تغییر کرده واطلاعات دریافتی حاکی از آن است که سالانه ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ ماشین تزریق وارد بازارمصرف ایران می شود و این یعنی سهم ما از بازارمصرف داخل ۱۰ درصدبیشتر نیست “.

وی می گوید: مکاتباتی با دولت داشته ایم تا بتوانیم با دریافت تسهیلاتی ، حجم و میزان ظرفیت تولید واحدها را افزایش دهیم تا بتوانیم مشتریان بیشتری را جذب کنیم، اما متاسفانه به دلیل قیمت های پرنوسان ارز،هم اکنون قیمت محصولات ما ازچینی ها هم پایین تر آمده، درحالی که قیمت دستگاه های تولیدی ما با روند کیفی مناسب، همیشه از دستگاه های تولید چین بالاتر بوده است.

وی در تشریح دلایل تفاوت فضای تولید در ایران و سایر کشورها به خصوص چین می گوید:فضایی که متولی صنعت در چین برای تولیدکنندگان ایجاد می کند وامکانات و حمایت هایی که دراختیارآنها می گیرد،به تولید کننده اجازه می دهد در شرایطی تثیت شده ای به برنامه ریزی برای صادرات اقدام کند. اما دراینجا تولیدکننده باید به تنهایی ازپس همه مشکلات پیش رو از مساله بیمه گرفته تا سایر مسایل دست و پاگیر بوروکراتیک برآید .این شرایط در حالی رقم می خورد که چینی ها اذعان می کنند که توانایی فنی ایرانی ها در تولید ماشین آلات بسیار بالاست و به اندازه نیمی از تولیدکنندگان ایرانی هم توانایی فنی ندارند، اما حمایتی که برای تولید و صادرات آنها دریافت می کنندمزیت رقابتی انها را بالا می برد.
با وجود توانایی فنی بالای ایرانیان برای تولید ماشین آلات وهم چنین کیفیت و قیمت مناسب این ماشین آلات همچنان بازار مصرف تولیدات ایرانی در خارج ازکشور پر رونق نیست. شاکری با تاکید بر اینکه در تولید ماشین آلات ما توانایی رقابت ۱۰۰ درصدی با اروپایی ها را داریم، در باره بازار نه چندان مناسب صادرات کالاهای ایرانی می گوید: نمی توان گفت دراین زمینه فقط تحریم های بین المللی عامل موثری است، زیرا مسیر تولید در ایران بسیار سخت است و مراحل آن روان نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا