اخبار

ایران در تجارت خارجی اکو شاگرد دوم شد

بسپار می نویسد، میزان تجارت خارجی کشورهای عضو اکو به مرز ۸۴۵ میلیارد دلار رسید؛ بر این اساس بیشترین حجم واردات و صادرات مربوط به ترکیه بوده و کمترین حجم به افغانستان اختصاص یافته است.

به گزارش مهر، تازه‌ترین آمارهای رسمی حکایت از آن دارد که حجم صادرات کشورهای عضو اکو ۴۱۱ میلیارد و ۷۲۸ میلیون دلار و میزان واردات ۴۳۳ میلیارد و ۵۱۹ میلیون دلار بوده است که مجموع تجارت خارجی آنها به ۸۴۵ میلیارد و ۲۴۷ میلیون دلار می‌رسد. بر این اساس،  ترکیه با حجم تجارت خارجی ۳۹۹ میلیارد و ۷۹۴ میلیون دلار، بیشترین میزان تجارت خارجی را در میان کشورهای عضو اکو دارد، میزان صادرات این کشور ۱۵۷ میلیارد و ۶۱۷ میلیون دلار و وارداتش ۲۴۲ میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار است.

بنا بر این گزارش، مهم‌ترین کالاهای صادراتی ترکیه منسوجات، نخ پنبه و پارچه، محصولات آهنی و فولادی، ماشین‌آلات و اقلام عمده وارداتی شامل سوخت‌های معدنی و نفتی، گاز، ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، محصولات پلاستیکی است؛ در این میان جمهوری اسلامی ایران با حجم تجارت خارجی ۱۳۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، رتبه دوم تجارت خارجی در میان کشورهای عضو اکو را دارد. میزان صادرات کشور ایران ۸۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و میزان واردات آن ۵۱ میلیارد دلار بوده است.

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، مهم‌ترین کالاهای صادراتی کشورمان را نفت، گاز، محصولات پتروشیمی مواد معدنی، مواد غذایی و عمده‌ترین کالاهای وارداتی آن را ماشین‌آلات و وسایل نقلیه، نهاده‌های دامی، مواد شیمیایی، غلات، قطعات یدکی خودرو تشکیل می‌دهند.

براساس این گزارش، کشور قزاقستان با حجم تجارت خارجی ۱۱۹ میلیارد و ۴۵۱ میلیون دلار رتبه سوم را در میان کشورهای عضو اکو به خود اختصاص داده است. میزان صادرات این کشور ۷۸ میلیارد و ۲۳۸ میلیون دلار و حجم واردات آن ۴۱ میلیارد و ۲۱۳ میلیون دلار بوده، ضمن اینکه مهم‌ترین کالای صادراتی قزاقستان را نفت، فلزات آهنی و غیرآهنی، مواد شیمیایی، غلات، پشم و گوشت تشکیل داده است،  همچنین اقلام عمده وارداتی این کشور، ماشین‌آلات و قطعات آن، محصولات صنعتی، گاز طبیعی و کالاهای معدنی بوده است.

این گزارش حاکی است که جمهوری آذربایجان رتبه چهارم تجارت خارجی را در میان کشورهای عضو اکو دارد، حجم تجارت خارجی این کشور ۳۷ میلیارد و ۵۹۲ میلیون دلار بوده است، میزان صادراتش ۲۸ میلیارد و ۲۶۰ میلیون  دلار و واردات آن ۹ میلیارد و ۳۳۲ میلیون دلار بوده و عمده‌ترین کالای صادراتی این کشور نفت و محصولات نفتی، پنبه، میوه، خشکبار، سنگ آلومینیوم و مهم‌ترین اقلام وارداتی آن گندم، آرد، دارو، شکر و ماهی است.

این گزارش می‌افزاید،  پاکستان نیز با حجم تجارت خارجی ۷۲ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار رتبه پنجم را داراست؛ در حالی که میزان صادرات این کشور ۲۴ میلیارد و ۷۱۴ میلیون دلار و حجم وارداتش به ۴۷ میلیارد و ۶۳۶ میلیون دلار رسیده؛ مهم‌ترین کالاهای صادراتی پاکستان پنبه، شکر، منسوجات، پوشاک و برنج و اقلام عمده وارداتی آن تجهیزات صنعتی، وسایل نقلیه، سنگ آهن، گندم، چای و کود است.

این گزارش حاکی است کشور ترکمنستان در رتبه ششم تجارت خارجی در میان کشورهای عضو اکو قرار دارد  و میزان حجم تجارت خارجی این کشور به ۲۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است که از این میزان، حجم صادرات آن ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و وارداتش ۱۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بوده است. مهم‌ترین کالاهای صادراتی ترکمنستان گاز طبیعی، نفت، پنبه، محصولات نفتی، غذاهای فرآوری شده و اقلام عمده وارداتی این کشور ماشین‌آلات و قطعات، غلات، مواد غذایی و نوشیدنی، پلاستیک و گندم می‌باشد.

بنابراین گزارش رتبه هفتم تجارت خارجی را کشور جمهوری ازبکستان با میزان ۲۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار داراست که صادرات آن ۱۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و وارداتش ۱۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده، همچنین عمده کالاهای صادراتی جمهوری ازبکستان پنبه، طلا، گاز طبیعی، کود و ابریشم و مهم‌ترین کالاهای وارداتی آن شامل مواد معدنی و شیمیایی، غلات، لاستیک و پلاستیک و ماشین‌آلات است.

کشور جمهوری قرقیزستان با حجم صادرات یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار و  واردات ۵ میلیارد و ۷۳۲ میلیون دلار، میزان تجارت خارجی خود را در سطح ۷ میلیارد و ۳۸۲ میلیون  دلار به ثبت رسانده که رتبه هشتم را در میان کشورهای عضو اکو دارا است و عمده‌ترین کالاهای صادراتی قرقیزستان غلات، فلزات گرانبها، تنباکو، پنبه و ضایعات آلومینیوم و عمده‌ترین کالاهای وارداتی آن محصولات معدنی، گاز طبیعی، خودرو، منسوجات، سوخت است.

این گزارش حاکی است که جمهوری تاجیکستان با میزان صادرات ۱ میلیارد و ۷۸ میلیون دلار و واردات ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، از نظر میزان تجارت خارجی در رتبه نهم قرار دارد و همچنین اقلام عمده صادراتی این کشور خشکبار، فرش، پشم، پنبه خام، پوست حیوانات و عمده‌ترین کالاهای وارداتی‌اش محصولات نفتی، مواد غذایی، شکر، گندم و آرد می‌باشد.

شایان ذکر است کمترین میزان تجارت خارجی در میان کشورهای عضو اکو با میزان ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به کشور جمهوری اسلامی افغانستان اختصاص دارد؛ میزان صادرات این کشور ۵۷۱ میلیون دلار و وارداتش ۷ میلیارد و ۷۲۹ میلیون دلار است. عمده‌ترین کالاهای صادراتی این کشور خشکبار، فرش و پشم، پنبه خام، پوست حیوانات و سنگ‌های قیمتی بوده است و مهم‌ترین کالاهای وارداتی آن محصولات نفتی، مواد غذایی، شکر، گندم و آرد می‌باشد.

 گمرک ایران ۲۸ مهرماه جاری میزبان هفتمین اجلاس شورای رؤسای گمرکات کشورهای عضو اکو در تهران خواهد بود. در این نشست طرح‌های جدید و فعالیت‌ها، ابتکارات در جهت ارتقای همکاری‌های گمرکی و پیشنهاد تبادل الکترونیکی اطلاعات بین کشورهای عضو اکو مورد بحث و تبادل‌نظر قرار خواهد گرفت و درخصوص تسهیل و توسعه تجارت و مبارزه با تخلفات و قاچاق تصمیماتی اتخاذ خواهد شد.

شایان ذکر است که کشورهای جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان،  ازبکستان و تاجیکستان از اعضای سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) هستند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا