اخبار

ایران در تصویر آماری صنایع سال ۲۰۱۶

بسپار می نویسد، حدود ۲۰ روز به سال نو میلادی باقی‌مانده و گمانه‌زنی‌ها از وضعیت صنایع جهان به اوج رسیده است. نشریه اکونومیست در پیش‌بینی‌ جدید خود برای سال ۲۰۱۶ روندها و آمار مربوط به صنایع گوناگون را منتشر کرده است.

در مورد ایران افزایش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت پیش‌بینی شده است و اینکه سرمایه‌گذاران سراسر جهان از حوزه‌های خودرو تا هتلداری گرد ایران حلقه خواهند زد. بر این اساس، با وجود کاهش تولید مواد خام جهان، قیمت جهانی مس یک درصد و آلومینیوم تا ۷ درصد افت خواهد داشت.


دنیای اقتصاد در این گزارش آورده است: همزمان با فرا رسیدن ماه پایانی سال ۲۰۱۵ گمانه‌زنی‌ها از وضعیت صنایع مختلف جهان در سال پیش‌روی میلادی به اوج خود رسیده است. در این میان نشریه اکونومیست به عنوان منبعی که در سال‌های اخیر صحت پیش‌بینی‌هایش تا حدود زیادی به اثبات رسیده، آمار و اعداد مربوط به صنایع مختلف جهان و روندهایی را که در سال آینده شاهد خواهیم بود، پیش‌بینی کرده است. ابتدا به ۱۰ روند اصلی صنایع جهان که اکونومیست برای سال ۲۰۱۶ پیش‌بینی کرده است، می‌پردازیم:


۱) افزایش نرخ بهره آمریکا موجب رونق صنعت بانکداری آمریکا خواهد شد و نرخ دلار چنان تقویت خواهد شد که نرخ مبادله دلار در برابر هر یورو به طور میانگین به ۱۰/ ۱ خواهد رسید. این برای صادرکنندگان آمریکایی خبر خوبی نخواهد بود.

۲) در ماه آوریل حمل و نقل و مبادلات تجاری از طریق کانال پاناما افزایش خواهد یافت اما رشد تجارت جهانی در سال آینده میلادی تنها ۳ درصد خواهد بود. این در حالی است که این رقم پیش از بحران مالی جهان ۸ تا ۹ درصد بود.

۳) بازی‌های المپیک تابستانی برزیل، یک کارناوال از هزینه برای تبلیغات به راه خواهد انداخت و بازار تبلیغات برزیل که بزرگ‌ترین بازار تبلیغات در آمریکای لاتین است تا ۱۱ درصد رشد را تجربه خواهد کرد.

۴) صنعت بزرگ داروی جهان از طول عمر انسان‌ها نفع خواهد برد. میانگین طول عمر افراد جهان در سال ۲۰۱۶ به ۷/ ۷۲ سال خواهد رسید و این رقم حتی در آفریقای جنوبی که با بیماری ایدز دست و پنجه نرم می‌کند به ۲/ ۵۷ سال افزایش خواهد یافت.

۵) آلمان چهارمین انقلاب صنعتی خود را که به پیشرفت دستگاه‌های خودکار و فناوری داده‌ها مربوط است، بیش از پیش به جلو خواهد راند. نتیجه آنکه روبات‌ها و سایر دستگاه‌های پیشرفته، میزان بهره‌وری در این کشور را تا ۳۰ درصد افزایش خواهند داد.

۶) ایران، با رهایی از تحریم‌ها نیم میلیون بشکه بر تولید نفت جهان خواهد افزود. سرمایه‌گذاران سراسر جهان از حوزه‌های مختلف از خودرو گرفته تا هتلداری، گرد ایران حلقه خواهند زد.

۷) هندوستان نخواهد توانست جای چین را بگیرد. دست کم در زمینه آمار خرده‌فروشی موفق به این کار نخواهد شد و همچنان آمار خرده‌فروشی آن در سطح یک‌سوم آمار خرده‌فروشی چین خواهد بود. در سال ۲۰۱۶، فروش بخش خرده‌فروشی چین به ۳/ ۳ تریلیون دلار خواهد رسید اما این رقم برای هندوستان تنها ۱/ ۱ تریلیون دلار خواهد بود. استخراج زغال‌سنگ هندوستان، این منبع ناپاک انرژی، تا ۸ درصد رشد خواهد کرد در حالی‌که چین استخراج زغال‌سنگ خود را کاهش خواهد داد.

۸) کسب و کارهای روسیه از فشار تحریم‌های جدید و قیمت ۶۰ دلاری هر بشکه نفت در عذاب خواهند بود. آمار خرده‌فروشی این کشور نسبت‌به ۲۰۱۵ یک درصد کاهش خواهد یافت.

۹) بر حجم عظیم وام‌های چین افزوده خواهد شد. رشد اعتبارات این کشور به ۱۱ درصد خواهد رسید.

۱۰) کاهش تقاضا برای کالاهای چینی، به اقتصاد استرالیا ضربه خواهد زد. همزمان با بهره‌برداری از کارخانه‌های بزرگ تولید گاز مایع طبیعی (ال‌ان جی) استرالیا، قیمت گاز مایع طبیعی به ۴۰ درصد کمتر از بالاترین رکورد خود خواهد رسید و چین از میزان خرید گاز مایع خود از استرالیا خواهد کاست.

 

خرده‌فروشی جهان در سال ۲۰۱۶

اقتصاد اروپا در حال احیا است اما این احیا ضعیف است. همین توصیف را می‌توان برای مصرف‌کنندگان اتحادیه اروپا نیز به کار برد. آنها پس از سال‌ها رکود و احتیاط در سال ۲۰۱۶ به سوی فروشگاه‌ها هجوم نخواهند برد. حتی در انگلستان که مردمی نسبتا اهل خرید دارد، طی سال ۲۰۱۶ ریاضت و مصرف‌گرایی با هم در جدال خواهند بود تا جایی که خرده‌فروشی تنها ۲ درصد رشد خواهد کرد. افزایش حداقل دستمزدها پول بیشتری را در جیب مصرف‌کنندگان خواهد گذاشت اما کاهش مشاغل کارکنان دولت برخی از آنها را از این پول محروم خواهد کرد. رشد خرده‌فروشی آمریکا همچون خمیردندان کهنه‌ای که به سختی از تیوب خود در می‌آید، تنها ۲ درصد خواهد بود چون افزایش نرخ بهره موجب می‌شود به سطح مصرف فشار کاهشی وارد آید. حال و روز برندهایی که به جهان در حال توسعه به‌ویژه برزیل و روسیه چشم دارند، تاسف‌بار خواهد بود. فروشندگان زنجیره‌ای جهان در عوض تمرکز خود را به آسیا معطوف خواهند کرد. خرده‌فروشان به چین هجوم می‌برند چون چین کشوری است که انتظار می‌رود رشد خرده‌فروشی آن به ۸ درصد بالغ شود. هم‌اکنون چین بیش از هر کشور دیگری از تجارت الکترونیک بهره می‌گیرد و حدود نیمی از آن از طریق گوشی‌های همراه انجام می‌شود. تجارت الکترونیک چین در سال ۲۰۱۶ رشدی ۳۰ درصدی را تجربه خواهد کرد و ارزش آن از ۵ تریلیون یوآن، معادل حدود ۸۰۰ میلیارد دلار، متجاوز خواهد شد. همزمان با کند شدن رشد خرده‌فروشی چین، هندوستان رشد خرده‌فروشی خود را به ۷‌درصد خواهد رساند. گرچه رقم مربوط به تجارت الکترونیک هندوستان کسری از تجارت الکترونیک چین خواهد بود، اما تعداد خریداران آنلاین هندی نسبت به سال ۲۰۱۴ سه برابر خواهد شد و در سال ۲۰۱۶ از ۱۰۰ میلیون نفر خواهد گذشت.


Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/974338/#ixzz3thl37Lo8

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن