اخبار

ایران و ارمنستان شهرک صنعتی مشترک احداث می‌کنند

بسپار/ایران پلیمر معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ابراز امیدواری کرد با تداوم همکاری‌های اقتصادی و صنعتی و تسهیل همکاری بین بخش‌های خصوصی دو طرف، ایجاد صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی مشترک بین ایران و ارمنستان عملیاتی و اجرایی شود. رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان از سرمایه گذاری مشترک بین فعالان اقتصادی و تجار و صنعتگران ایران و ارمنستان و احداث شهرک صنعتی مشترک خبر داد.

هرویک یاریجانیان گفت: در تلاش هستیم با رایزنی با مقامات کشور ارمنستان بستری را فراهم کنیم که فعالان اقتصادی دو کشور ایران و ارمنستان با هدف دستیابی به بازارهای دوردست تر مثل بازارهای اروپایی و کانادا با هم سرمایه گذاری و کالا تولید کنند. در حال حاضر تعرفه ترجیحی چندین کشور اروپایی و کانادا با ارمنستان چهار درصد است و در این شرایط اگر کالای مشترکی با سرمایه‌گذاری بین ایران و ارمنستان تولید و به این بازارها صادر شود ما درواقع با چهار درصد گمرکی وارد آن بازارها خواهیم شد.

او با اشاره به جلسه ای که هیات اقتصادی ایران با وزیر اقتصاد ارمنستان چند هفته قبل (در ارمنستان) داشته است، می گوید: وزیر اقتصاد ارمنستان از توسعه اقتصادی دو کشور بسیار استقبال کرد و قرار است چیزی حدود ۵۰ هکتار زمین را به ساخت شهرک صنعتی مشترک بین ایران و ارمنستان اختصاص دهند؛ در واقع شهرک‌های صنعتی ایران با همکاری شهرک‌های صنعتی ارمنستان قرار است شهرک صنعتی دوجانبه احداث کنند و این می تواند باعث انتقال تکنولوژی و سرمایه از جمهوری اسلامی ایران و فرآوری و صادرات کالا از ارمنستان انجام شود.

هرویک یاریجانیان با بیان اینکه کاملا بستر همکاری‌های مشترک فراهم است، می‌گوید: ما از نظر بانکی و مالی و کشاورزی و کشت‌های فراسرزمینی هم می‌توانیم فعالیت‌های مشترک انجام دهیم. امروز ایران با بحران آب مواجه است و در این شرایط می‌توانیم بسیاری از محصولات خودمان را در زمین‌ها و مراتع ارمنستان کشت دهیم.

طبق اعلام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران او با اشاره به اینکه در حال حاضر چالش خاصی برای توسعه تجارت ایران و ارمنستان وجود ندارد، می‌گوید: اشکالی که در سال‌های گذشته بین تجارت ایران ارمنستان وجود داشته این است که دو کشور کاملا متکی به تبادل انرژی با یکدیگر بوده‌اند؛ یعنی جمهوری اسلامی ایران به ازای صادرات گاز از ارمنستان برق دریافت می‌کرده است. اما باتوجه به اینکه دولت ارمنستان واردات بیش از ۱۰۰۰ گروه کالایی را از دیگر کشور همسایه‌مان ممنوع کرده است در حال حاضر شرایط برای توسعه تجارت بین دو کشور و افزایش صادرات ایران به ارمنستان کاملا مساعد است.

هرویک یاریجانیان درباره اینکه چقدر بازار ارمنستان مستعد است، می‌گوید: «حجم تجارت ایران و ارمنستان قطعا تا سه برابر کنونی می تواند توسعه پیدا کند؛ امروز میزان تجارت دو کشور در دامنه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار بوده که بخش مهمی از آن انرژی است اما بدون در نظر گرفتن تبادل انرژی به نظرم حجم تجارت دو کشور می تواند به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برسد.»

او می گوید: از نظر اقتصادی و تجاری ارمنستان کشوری وارد کننده محسوب می‌شود و ایران بعد از روسیه و چین شریک سوم تجاری این کشور است، اما باتوجه به داشتن مرزهای مشترک و همسایه بودند که روی کاهش هزینه‌های تجاری اثر بسیار زیادی دارد ما کاملا می‌توانیم جای چین را در بازار این کشور بگیریم و به شریک دوم اقتصادی ارمنستان بدل شویم.

تجارت نیوز

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا