اخبار

ایران و کره جنوبی ۱۰تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

بسپار می نویسد، ۱۰ تفاهمنامه همکاری مشترک انتقال فناوری بین شرکت های بخش خصوصی ایران و کره جنوبی در تهران امضا شد.


 این تفاهمنامه ها عصر امروز (یکشنبه) در دومین نشست انتقال فناوری با حضور ۴۰ بنگاه صنعتی کوچک و متوسط از ایران و ۹ بنگاه از کره جنوبی در زمینه قطعه سازی، شیلات و محیط زیست دریایی، زنبورداری، کودهای بیولوژیک، ریخته گری، نفت و گاز و … به امضا رسید.

در آیین امضای این تفاهمنامه ها مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و سفیر کره جنوبی در تهران حضور داشتند.

«علی یزدانی» معاون وزیر صنعت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، در این آیین گفت: با توجه به روابط نزدیک ایران و کره جنوبی بویژه پس از برجام، امکان ارتقای روابط بین ۲کشور متصور است.

به گفته وی، این نشست ها می تواند زمینه ارتقای روابط ۲ کشور را در بحش بنگاه های کوچک و متوسط بیش از گذشته رشد دهد.

وی با اشاره به سابقه بیش از پنج دهه ای روابط اقتصادی ۲کشور، افزود: سطح روابط اقتصادی تهران و سئول می تواند بیش از میزان کنونی باشد.

یزدانی ادامه داد: تعامل بنگاه های ۲ کشور می تواند به انتقال دوجانبه فناوری ها و افزایش همکاری ها کمک بزرگی کند.

وی یادآوری کرد: در سال ۲۰۱۶ همزمان با سفر رییس جمهوری وقت کره جنوبی به ایران یک تفاهمنامه همکاری مشترک به امضا رسید، آگوست پارسال نیز برای نخستین بار مرکز انتقال فناوری با همکاری کره جنوبی در ساختمان دانشگاه چرم ایران با هدف فعالیت مشترک در خاورمیانه و شمال آفریقا افتتاح شد و تیم های مشاوره ای نیز در این زمینه آموزش دیدند.

وی ابراز امیدواری کرد شمار این نشست ها بیشتر شود تا زمینه همکاری با هدف تامین منافع مشترک را فراهم کند.

 لزوم انتقال فناوری به ایران

سفیر کره جنوبی در تهران نیز گفت: ۹۸ درصد محصولات صادراتی ایران به کره را نفت تشکیل می دهد و رابطه خرید و فروش فقط بین صنایع بزرگ ۲ کشور وجود دارد.

«کیم سئونگ هوم» بیان داشت: در چنین شرایطی روابط اقتصادی شکننده است اما صنایع خرد و متوسط زیادی در ایران و کره وجود دارد که همکاری بین آنها می تواند بر ریشه دار تر شدن روابط بیفزاید.

وی ادامه داد: وقتی چند ۱۰هزار شرکت ایرانی و کره ای با هم در ارتباط باشند، قطع روابط چند شرکت نمی تواند تاثیر زیادی بر سطح روابط اقتصادی ۲کشور داشته باشد، به این ترتیب افزایش سطح همکاری شرکت های خرد و متوسط در کشور به عنوان راهبرد ثبات از سوی کره جنوبی دنبال می شود.

سفیر کره جنوبی خطاب به فعالان اقتصادی کشور خود که در این نشست حاضر بودند، گفت: امروز ایران فقط محلی برای فروش محصولات کره ای نیست، بلکه باید تبادل فناوری بین شرکت های ۲ کشور را در نظر داشت. سیاست دولت ایران پایان دادن به خرید صرف محصولات خارجی است و بهترین فرصت برای شما، سرمایه گذاری مشترک است.

فروردین ماه امسال نیز ۱۶ تفاهمنامه همکاری های مشترک انتقال فناوری بین شرکت های بخش خصوصی ۲ کشور در سئول امضا شده بود.

 مبادلات مالی و تجاری ایران و کره جنوبی از شهریورماه پارسال و با سفر رییس جمهوری پیشین این کشور به تهران وارد مرحله تازه ای شد و ۲کشور توافق کردند مبادلات تجاری خود را با ارز یورو تسویه کنند.

همزمان با رایزنی های هیات کره ای در تهران که پس از برجام بود، کره جنوبی از آمادگی بانک های این کشور برای اختصاص خطوط اعتباری و فاینانس برای طرح های ایرانی خبر داد.

کره جنوبی هم در زمینه صادرات و هم در زمینه واردات جزو پنج کشور اولی است که با ایران مبادلات تجاری دارند. طبق آمار گمرک در سال ۱۳۹۵ کره جنوبی با ۲ میلیارد و ۸۷۶ میلیون دلار، پس از کشورهای چین، امارات، عراق و ترکیه، پنجمین مقصد صادرات ایران بود.

پارسال، این کشور سه میلیارد و ۴۶۰ میلیون دلار صادرات به ایران داشت تا بین کشورهای صادرکننده به ایران در جایگاه سوم قرار گیرد.

کره جنوبی پنجمین کشور عمده طرف معامله با ایران در زمینه صادرات غیرنفتی نیز به شمار می‌رود. حدود ۶.۵ درصد از کل صادرات غیرنفتی ایران به مقصد کره جنوبی بارگیری می شود و این کشور پس از چین، امارات، عراق و ترکیه قرار می‌گیرد.

کره جنوبی در دوره تحریم علیه ایران نیز همواره یکی از طرف‌های اصلی مبادلات تجاری با کشور ما بودند.

منبع:مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا