مقالات

بازار پوشش های صنعتی/ پیش ­بینی می­شود تا سال ۲۰۲۰ پوشش­های آب پایه از پوشش ­های حلال پایه پیشی گیرند

بسپار- پوشش­های صنعتی دارای بازار بزرگ و متنوعی هستند. معمولاْ از پوشش ­های صنعتی برای پوشش ­دهی سازه­ های با ارزشی استفاده می­شود که باید در شرایط سخت جوی پایدار بمانند. به طور مثال از این پوشش­ ها برای حفاظت از سازه ­های نفت و گاز ساحلی، ساختمان­های تجاری و صنعتی استفاده می­گردد.

سابقاْ پوشش­های حلال پایه  بخش عمده محصولات حفاظتی و پوشش­های ویژه را به خود اختصاص می­دادند. با این حال نتیجه تحقیقات جدید گروه های بازاریابی در امریکا نشان می­دهد که پوشش­های آب پایه تا سال ۲۰۲۰ از پوشش­های حلال پایه در بازار پوشش­های حفاظتی و پوشش­های ویژه پیشی خواهند گرفت و حلال­ها در فرمولاسیون سیستم­ های آب پایه، صد در صد جامد و سایر پوشش­های فاقد مواد فرار جایگاه خود را از دست خواهند داد.

با توجه به این مطالعات، پیش­بینی می­شود تا سال ۲۰۲۰ تقاضا برای پوشش­های آب پایه در بخش­های حفاظتی و پوشش­های ویژه رشد ۵/۲ درصدی (معادل ۸۵ میلیون گالن) داشته و جایگاه پوشش­های حلال پایه  را در بازار پوشش از آن خود کنند. هم­چنین پوشش­های آب پایه جای پای خود را در بازار پوشش­های حفاظتی دریایی با عقد قراردادهای بین ­المللی متعدد محکم کرده ­اند. این پوشش­ها چسبندگی مطلوبی به زیرایندهای متداول (فلزات) دارند و پس از خشک­شدن پایداری مناسبی در برابر شرایط جوی، مواد شیمیایی و سایر عوامل تخریبگر در تجهیزات شناور در آب، از خود نشان می­دهند.

شلی بوش، معاون مدیر کل PPG، پوشش­های صنعتی جهانی، گفته است: “سختگیری در مقررات محیط زیست در سال­های پیش رو به افزایش خواهد گذاشت، زیرا دولت­ها در سراسر جهان به دنبال کاهش مصرف منابع طبیعی، انتشار گازهای گلخانه­ای و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی نگران­کننده هستند.” “در حالی که مالیات VOC در چین و مقررات REACH در اروپا به این مساله توجه ویژه­ای دارند، تمام لایه­های دولتی، از جمله کشورهای منطقه، در حال پیگیری و مشارکت در این امر مهم هستند.”

“برای بسیاری از مشتریان ما رعایت قوانین تنها بخشی از معادله است” بوش افزود “آنها خود را سفیران حفاظت از محیط زیست دانسته و رویکرد جامع­تری برای این منظور دارند، از جمله حذف فلزات سنگین، کاهش مصرف انرژی و افزایش طول عمر مفید محصولاتشان. ما همواره مشتریان خود را به استفاده از پوشش­های سازگار با محیط به جای پوشش­های حلال پایه ترغیب می­کنیم. در این موارد بسته به نوع اعمال پوشش، بهترین راه­حل می­تواند استفاده از پوشش­های پرجامد، پوشش­ های حلال پایه با مواد فرار کم، پوشش­های آب پایه ، پوشش­های پودری یا الکتروپوشش­ها باشد. ما انتظار داریم این رویه در سال­های آتی ادامه یابد و بر سرعت آن افزوده شود. قوانین بین­المللی با افزایش تمرکز سرمایه­گذاران، سازمان­های غیردولتی، سازمان­های محلی، مصرف­کنندگان نهایی و مشتریان ما به مسائل زیست محیطی از این رویه حمایت خواهند کرد.”

مدیر کل صنایع بین­المللی شروین ویلیامز،  دیوید کالابرا گفته است: “ما هم­چنان به بررسی تاثیر قوانین زیست محیطی مانند قوانین VOC و محدودیت­های شیمیایی بر فناوری­هایمان می­پردازیم. به وضوح می­توان مشاهده نمود که کاهش VOC صنایع پوشش را از پوشش­های مایع به فناوری پوشش­های پودری سوق می­دهد. با تشویق دولت چین، تولید پوشش­ های آب پایه  رو به افزایش است. پوشش­های اکریلیکی و آلکیدی آب پایه  در کنار هم مورد نیاز صنعت هستند همان گونه که پوشش­ های پلی ­یورتان آب پایه  با پوشش­های آستری اپوکسی آب پایه  به کار گرفته می­شوند. در آخر این نکته باید در نظر گرفته شود که در کل خط پوشش باید از پوشش­های آب پایه  به جای حلال پایه  استفاده شود”

اروپا در تصویب قوانین زیست محیطی پیشگام بوده است. جرارد وریز مدیر بخش تجاری پوشش­های محافظتی شمال اروپا AkzoNobel گفته است:” در اروپا از سال­ها قبل استفاده از پوشش­های پرجامد آب پایه  به جای پوشش­های کم جامد به عنوان یک رویه در پیش گرفته شده است. بسته به روش اعمال هر دو فناوری قابل اجرا هستند.”

مایکل کش از شرکت پوشش­های صنعتی Axalta گفته است:” در Axalta ما منتظر قوانین محیط زیست برای اصلاح پوشش­ها به منظور سازگاری با محیط زیست نمی­شویم، ما از طیف گسترده­ای از مشتریانمان که می­خواهند به حفظ و نگهداری محیط زیست برای نسل­های آینده کمک کنند الهام می­گیریم. مشتریان ما، ما را به سوی نوآوری­هایی مانند پوشش­های پودری برای پوشش­دهی سطوح آلومینیومی، پوشش­های آب پایه  برای پوشش­دهی سطوح فلزی کویلی و پوشش­های ذوبی برای پوشش­دهی خطوط لوله، سوق می­دهند. ما می­دانیم که مشتریان صنعتیمان بسیار آگاه به مسائل زیست محیطی هستند و ما با آنها همکاری بسیار نزدیکی داریم تا بتوانیم استراتژی­هایمان را در راستای نیازهای تجاری آنها قرار دهیم و تعهدات مشترکمان را پایدار سازیم”.

قوانین زیست محیطی عامل اصلی در کاهش استفاده از پوشش­های حلال پایه  در جهان بوده است. کلاوس مولر، معاون گروه بازاریابی شرکت Hempel گفته است:”دو راه موثر در محدود کردن میزان مصرف حلال در صنعت استفاده از پوشش­­های آب پایه  و یا استفاده از پوشش­های پرجامد با درصد حلال کمتر بوده است. بخش تحقیق و توسعه صنعت پوشش تحقیقات گسترده­ای را برای تولید محصولاتی با تاثیر کم بر محیط زیست انجام داده است و در حال گسترش این تحقیقات است.”

وضعیت بازار

با توجه به گزارش­های رسیده از PPG’s Bausch، پوشش­های صنعتی در سطح بین­ المللی در سال گذشته با روند اقتصادی در مسیر رشد قرار گرفته است. همان­گونه که انتظار می­رفت، عملکرد پوشش­های صنعتی در نقاط جغرافیایی مختلف بسیار متفاوت بوده است. در آسیا و اقیانوسیه، پوشش­های خودرویی، حمل و نقل و مواد الکترونیکی رشد قابل توجهی داشته ­اند. در چین هم­چنان پوشش­های صنعتی در حال توسعه هستند و این در حالی است که نرخ رشد در هند و آسیای جنوب شرقی جزو سریع­ترین کشورهای دنیا بوده­است.

اقتصاد امریکا و کانادا با کاهش تولید صنعتی، رشد کمتری را تجربه کرده است. پوشش­ تجهیزاتی مانند خودرو به عملکرد منطقه­ای وابسته بوده است. گزارش Bausch هم­چنین نشان میدهد که اقتصاد اغلب بخش ­های امریکای لاتین تحت تاثیر چالش­های اقتصادی کشور برزیل قرار گرفته و رشد منفی داشته است. نقطه قوت کشورهای این منطقه رشد تولید خودرو در کشور مکزیک بوده است. فعالیت­ های صنعتی EMEA یک بازیابی ضعیف در چالش ­های اخیر اروپای مرکزی و شرقی نشان می­دهد. زیرساخ ت­ها هم­چنان در خاورمیانه حالت ایستا و پایدار دارند.

12 ماه گذشته شرایط بازار با چالش­های بازار نفت خام رو به رو بوده است. Vries می­گوید: “

(ادامه  دارد …)

متن کامل این مقاله را در شماره 180ام دوماهنامه پوشرنگ که در شهریورماه منتشر شده است بخوانید. در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های 02177523553 و 02177533158 داخلی 3 سرکارخانم ارشاد تماس بگیرید. امکان اشتراک آنلاین بر روی صفحه اصلی همین سایت وجود دارد .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا