مقالات

بازار پوشش­های پودری و نوآوری های فنی

بسپار/ ایران پلیمر طبق بررسی جدیدی که توسط شرکت Grand View Research با عنوان “صنعت پوشش­های پودری: نقطه کانونی نوآوری­ فنی” انجام گرفت، پوشش­های پودری به عنوان مقدمه ای جدید در بسیاری برنامه­های کاربردی ظاهر شده و بطور قابل ملاحظه ­ای به بازار جهانی پوشش­ها کمک کرده­ است. Dhanush Honnappa گفت: انتظار می­رود که جایگزینی پوشش­های مرسوم و سنتی با پوشش­های پودری، به طرح و پی ریزی سالم بازار کمک کند. پوشش­های پودری که غالبا به شکل پودر و یا غیرمایع در دسترس هستند، در مقایسه با پوشش­های مایع، حاوی حلال نبوده و از این رو دوست­دار محیط زیست ­اند.

اثرات مخرب زیست محیطی کم همراه با توانایی پاشش مجدد پودر، این پوشش­ها را تبدیل به یک انتخاب جذاب نسبت به پوشش­های مایع کرده­ است.

Daniela Vlad مدیر بخش کسب و کار پوشش­های پودری در شرکت AkzoNobel گفت: در طول سال­های گذشته، بازار جهانی پوشش پودری، اندکی بالاتر از تولید ناخالص ملی رشد داشته­ است. ما انتظار داریم که بازار، مسیر رشد سالم خود را توام با رشد اقتصاد عمومی و سازگاری دائمی به عنوان جایگزین پوشش­های مایع، ادامه دهد. علیرغم عواملی چون تورم مواد اولیه، پوشش پودری هم­چنان تلاش می­کند تا به دنبال راه حل در بازار باشد .این یک شاخص قوی است که ارزش پوشش­های پودری توسط مشتریان در سراسر جهان شناخته شده و قدردانی می­شود. این به نوبه خود، ارزش کل بازار را افزایش می­دهد.

Shelley Verdun مدیر تولید جهانی PPG گفت: بازار جهانی پوشش­های پودری در سال 2018 رشد قابل ملاحظه­ ای داشته و پیش ­بینی می­شود تا 5 سال آینده این میزان افزایش یابد. ما این موضوع را به یک اقتصاد قدرتمند جهانی همراه با یک فناوری قوی که نشان دهنده راه حلی موثر، پایدار و دوستدار محیط زیست است، نسبت داده ایم.

 

مزایای پوشش پودری نسبت به پوشش مایع

در سال 2017 پوشش­های پودری 12 درصد از حجم کل کسب و کار شرکت Akzonobel را تشکیل داده است و این شرکت اعلام کرده که هرساله این رقم افزایش می ­یابد.

Vald گفت: با افزایش تقاضا برای راه­ حل­های پایدار و تمایل برای کاهش تاثیرات زیست محیطی، مشتریان به طور مداوم در پی یافتن راهکاری برای حصول پوشش­های سبزتر هستند. پوشش­های پودری فاقد ترکیبات آلی فرار و فلزات سنگین مانند سرب و کروم هستند. سهولت کاربرد، کیفیت نهایی، قیمت اقتصادی و نوآوری­ فناوری پودر به سرعت در حال توسعه و افزایش است. کاهش دمای پخت به این معنی است که این پوشش­ها را می­توان بر روی سطوح بیش­تری اعمال کرد که باعث کاهش مصرف انرژی می­شود. بدون استفاده از حلال­ها جایگزین پایدار­تری نسبت به پوشش­های مایع و آنودایز فراهم میگردد.

Vlad افزود: پوشش­های پودری امکان بهره­وری و استفاده از مواد تا 99 درصد را داشته و هر ذره پراکنده­ای می­تواند بازیافت شده و اتلاف و هدر به حداقل برسد. تنوع رنگی و بافتارهای سطح، پودر را به جایگزینی قدرتمند برای پوشش­های مایع تبدیل کرده­است. در نتیجه، پوشش­های پودری تمیز، ایمن و پایدارند، آن­ها ویژگی­های عملکردی بسیار عالی ارائه می­دهند و می­توانند در مقایسه با پوشرنگ­های مایع مزایا و بهای اقتصادی قابل توجهی داشته باشند.

Verdun اشاره کرد که پوشش­های پودری برای تمام راهبرد­های کسب و کار شرکت PPG مهم است و ثابت شده­ که یکی از سریع­ترین فناوری­های در حال رشد و همزمان با رشدی مداوم و بالاتر از تولید ناخالص داخلی می­باشد.

Verdun ادامه داد: پوشش­های پودری مزایای زیادی در برابر پوشش­های مایع در هر مرحله و نقطه از چرخه زندگی خود عرضه می ­دهند. پوشش­های پودری مزایایی چون دوام بیشتر و بهتر، مقدار مواد آلی فرار حداقل و مقرون به صرفه بودن به دلیل بازده انتقال بالا و کارایی بالا، دارند. از دیدگاه کارگر و اجرا کننده، پوشش­های پودری دارای الزامات ایمنی فردی کمتری بوده، از حلال برای تمیز کردن استفاده نشده و کمترین تاثیر را روی محیط زیست دارند.

رشد مداوم در بازار­های کلیدی و مهم

طبق گفته ­های Vlad برای پوشش­های پودری، رشد بیش از حد جایگزینی آن­ها با پوشش­های مایع به واسطه ی ظاهر، حفاظت و عملکرد قابل مقایسه یا حتی بهتر آنها فراهم شده است.

مترجم: مهندس فهیمه رفیعی- کارشناس ارشد رشته مهندسی رنگ، پژوهشگاه رنگ

 

 

(ادامه دارد…)

 

متن کامل این مقاله را که در شماره 198 دوماهنامه پوشرنگ در اسفند ماه منتشر شده، بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های 02177523553 و 02177533158 داخلی 3 سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا