اخبار

بازکشت مالیات ارزش افزوده صادرات در اولویت سازمان مالیاتی است/ جهت گیری نظام به سمت مالیات هوشمند و نسل چهارم مالیات ستانی

بسپار/ ایران پلیمر رئیس سازمان امور مالیاتی بازکشت مالیات بر ارزش افزوده صادرات را در اولویت کاری این سازمان قرار داد و گفت: باید به سمت دریافت مالیات هوشمندانه به منظور دریافت عادلانه مالیات حرکت کنیم.

امیدعلی پارسا صبح امروز در جلسه صبحانه کاری با فعالان اقتصادی با اشاره به اینکه تنها منبع درآمدی دولت مالیات است، اظهار داشت: تنها در شرایطی می‌توان مالیات از بخش‌های مختلف اقتصادی کشور دریافت کرد که تولید، اقتصاد و صادرات رونق گرفته و مالیات ستانی بر مبنای آن صورت گیرد؛ این در حالی است که اگر یک دولت پیشرو در نظر گرفته شود، در آن بیش از ٩٥ درصد مردم اظهارنامه صادقانه ارائه داده و نرخ‌های مالیاتی به دنبال تحقق اهداف مالیاتی است.

وی افزود: مالیات باید به صورت تصاعدی و متناسب با درآمد، ثروت و مصرف تعیین شود، به نحوی که آن 5 درصد از جامعه نیز مالیات نمی‌دهند، باید به نحوی گرفتار شوند که ترجیح دهند مالیات خود را به موقع بپردازند. هر دولتی برای اعمال حاکمیت خود باید 20 تا ٢٥ درصد از کل تولید ناخالص داخلی را در اختیار بگیرد تا با این سهم، بتواند امنیت، نظم، عدالت و کالاهای عمومی را تأمین کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه در ایران، بین ٧ تا ٨ درصد از درآمدهای جامعه به عنوان مالیات در اختیار دولت قرار می‌گیرد و مشخص است که با این رقم نمی‌توان تمام اقدامات مورد نیاز را انجام داد،‌خاطر نشان کرد: در دنیا سازمان‌های امور مالیاتی به تمامی اطلاعات درآمدی، تولید، صادرات، واردات، تراکنش‌ها و حساب‌ها دسترسی دارند و هوشمندانه مالیات می‌گیرند. از آنجایی که بسترهای اخذ مالیات هوشمند در دنیا فراهم است، سازمان‌های مالیاتی به حق مالیات از مردم دریافت کرده و عدالت مالیاتی برقرار است؛ این در حالی است در این کشورها، فرار مالیاتی وجود ندارد.

پارسا خاطر نشان کرد: اخذ مالیات در کشور کاملاً الکترونیکی است؛ اگرچه باید توجه داشت که اخذ الکترونیکی مالیات با اخذ هوشمند مالیات متفاوت است؛ چراکه در سیستم مالیاتی هوشمند، سازمان امور مالیاتی به تمامی اطلاعات دسترسی دارند و راهی برای فرار مالیاتی باقی نمی‌ماند.

وی افزود: در قانون پیش بینی شده که هیچ دستگاه دولتی و غیردولتی عذر و بهانه‌ای برای عدم ارائه اطلاعات به سازمان امور مالیاتی ندارد؛ این در حالی است که پیش‌نویس جدیدی برای قانون مالیات‌های مستقیم در سازمان امور مالیاتی تهیه شده که در آن، ساماندهی معافیت‌ها، طراحی پایه‌های جدید مالیاتی از جمله مالیات بر عایدی بر سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: در دنیا شاهد معافیت کامل بخش‌های اقتصادی نیستیم، شاید  ٨٥ درصد از فعالین بخش کشاورزی در ایران ضعیف بوده و باید از مالیات معاف باشد؛ اما ده درصد از فعالین این بخش درآمد خوبی دارند و باید مالیات بدهند؛ این درحالی است که بودجه عمومی کل کشور ٤٨٤ هزار میلیارد تومان است. دولت برای تأمین این بودجه، یا باید مالیات بگیرد، یا قرض کند و با سود آن بازگرداند، یا چاپ پول کند یا منابع طبیعی و املاک را بفروشد.

معاون وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه جهت گیری نظام آن است که ایران به سمت مالیات هوشمند و نسل چهارم مالیات ستانی حرکت و فرار مالیاتی و فساد اداری با این اقدام از بین برود، گفت:مسئله استرداد مالیات بر ارزش افزوده از صادرکنندگان،نیز باید بگویم مجموعه مالیات بر ارزش افزوده یک پیکج است و استرداد مالیات بر ارزش افزوده، به سریعترین زمان ممکن و راحت ترین مسیر، سیاست سازمان امور مالیاتی است. بنابراین سازمان امور مالیاتی معتقد است باید استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات به سرعت برگشت داده شود.

وی ادامه داد: بخشی از کار، در حیطه اختیارات سازمان امور مالیاتی بوده و نمی توانیم برای وزارت صمت و بانک مرکزی، مقررات بگذاریم؛ بلکه باید مالیات وصول شده را با اولویت استرداد مالیات بر ارزش افزوده، خرج کنیم.بر همین اساس به معاون خود دستور می‌دهم، تا اولویت اول را در خرج کردن مالیات ستانده شده، به استرداد مالیات بر ارزش افزوده قرار دهد. این در حالی است که اول استرداد مالیات بر ارزش افزوده راانجام می‌دهیم و سپس درآمد وصولی خود را به خزانه واریز خواهیم کرد.

 

تسنیم

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا