اخبار

بازگشایی مرز ایران و ترکیه/ محدودیت جدید ترکیه برای کامیون های ایرانی

بسپار می نویسد، مدیرکل نظارت بر ترانزیت گمرک گفت:‌ مرز ایران و ترکیه باز بوده و ورود و خروج کالا و مسافر انجام می‌شود.

علیرضا دشتانی با اشاره به مشکلات اخیر مرز بازرگان به ترکیه اظهار داشت: در حال حاضر مرز باز است و تردد انجام می‌شود، روز گذشته هم 347 کامیون ترانزیتی به داخل کشور وارد شده و 307 کامیون نیز از مرز خارج شده است.

مدیرکل نظارت بر ترانزیت گمرک ایران با بیان اینکه روز سه‌شنبه 20 مرداد نیز 473 کامیون به داخل کشور و 623 کامیون به سمت ترکیه تردد داشته‌اند، یادآور شد: همچنین 570 مسافر به ایران وارد شده و حدو د450 مسافر ایرانی نیز خارج شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه این مشکلات و درگیری‌ها مربوط به گروه پ.ک.ک از مخالفان ترکیه بوده و هدف آنها آسیب رساندن به ماشین‌های ترک است، افزود: در این میان، یکی از کامیون‌های ایرانی مورد حمله قرار گرفته و یک ایرانی کشته و سه نفر زخمی شدند.

دشتانی با اشاره به بخشنامه کشور ترکیه برای جلوگیری از ترانزیت کالا توسط کامیون‌های ایرانی در خاک این کشور، تصریح کرد: از 15 مردادماه کشور ترکیه بخشنامه‌ای صادر کرده که کامیون‌های ترانزیتی ایران به مقصد اروپا هنگام بازگشت نمی‌توانند کالاهای کشور ترک را به داخل مرزهای کشور بیاورند، در غیر این صورت 3 هزار یورو باید جریمه بپردازند.

مدیرکل نظارت بر ترانزیت گمرک تأکید کرد: ایران نیز می‌تواند رفتار مقابل به مثل با کامیون‌های ترک و همچنین کالاهایی که امکان قاچاق آنها در داخل فراهم است انجام دهد، اما در حال حاضر، رایزنی‌ها و اقدامات مربوط به این موضوع در حال پیگیری است.

وی افزود: در حال حاضر 20 درصد از حجم مسافران برای خروج از کشور به مقصد ترکیه کاهش یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا