اخبار

بازیافت ظروف یکبارمصرف پلی استایرنی به چرخه مصرف

بسپار می نویسد، مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد، حسین حسینی مدیر عامل نخستین کارخانه بازیافت ظروف یکبار مصرف پلی استایرن کشور در زمینه اهمیت بازیافت منابع تجدیدناپذیر گفت: ظروف یکبار مصرف از جمله ظروفی است که استفاده از آنها در بین شهروندان رو به افزایش است و از طرفی با توجه به اینکه این ظروف خطرات زیادی را برای انسان و محیط زیست به وجود می‌آورد، افزایش استفاده از این ظروف نگرانی‌هایی در زمینه مسائل زیست محیطی و سلامت جامعه به وجود آورده است.
وی ادامه داد: در کنار فرهنگ‌سازی و کاهش استفاده شهروندان از ظروف یکبار مصرف، بازیافت این ظروف یکی از راه‌های کاهش خطرات ناشی از آن است و از طرفی این عمل صرفه‌جویی اقتصادی قابل توجهی نیز دارد.
پیش‌بینی فعالیت در حوزه صادرات با بالا بردن سرمایه گردش بالا
حسینی در زمینه صادرات محصولات تولید شده با اشاره به وضعیت فعلی کارخانه در کشور گفت: حضور پررنگ در حوزه صادرات نیازمند سرمایه در گردش در حد بالا است که در حال حاضر با توجه به محدودیت‌های تولید نمی‌توانیم در حوزه صادرات حضوری مثبت داشته باشیم.
وی با اشاره به این مهم که مشهد تنها دارنده خوشه صنعتی بازیافت خاورمیانه است، گفت: سازمان مدیریت پسماند مشهد به عنوان بزرگ‌ترین مجتمع صنعتی کشور است که در آن ۱۰ کارخانه بازیافت مشغول فعالیت هستند و همچنین پیش‌بینی می‌شود شرکت بازیافت ظروف یکبار مصرف پلی استایرن کشور با بالا بردن ظرفیت تولیدی خود در سال بتواند در حوزه صادرات نیز فعالیت داشته باشد.
* بازیافت ۱.۵ تن ظروف یک بار مصرف در روز
این فعال فناور با بیان اینکه کارخانه بازیافت ظروف یکبار مصرف با مشارکت بخش خصوصی احداث شده است، گفت: این کارخانه در مساحتی بالغ بر ۸ هزار مترمربع با بیش از ۵۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری احداث شده است که روزانه یک و نیم تن ظروف یکبار مصرف را بازیافت می‌کند که با در نظر گرفتن این میزان سالانه می‌تواند حدود ۵۰۰ تن تولیدات داشته باشد.
وی گفت: این کارخانه‌ها شامل کارخانه بازیافت لاستیک، کاغذ و کارتن، پلاستیک، ضایعات الکترونیک، کود گرانوله، کمپوست، ورمی کمپوست، نیروگاه بیوگاز و کارخانه بازیافت pet است که اصطلاحا به همین ظروف آب معدنی و نوشابه خانواده گفته می‌شود که تبدیل به پرک می‌شود و از آن درتولید الیاف مصنوعی استفاده می‌شود.
مدیرعامل این شرکت ادامه داد: ضایعات پلی‌استایرن شامل ظروف یکبار مصرف غذایی، ظروف بسته بندی لبنیات و فوم (یونولیت) است که دربسته بندی صنایع الکترونیکی ، چینی جات و بلورجات، صنایع ساختمانی و… استفاده می‌شد. اما در حال حاضر این ظروف بعضا در کارگاه‌های غیربهداشتی، غیرمجاز و به شکل سنتی بازیافت می‌شود و خطرات زیادی را برای سلامت افراد جامعه و مباحث زیست محیطی در پی دارد.
* هزینه میلیاردی طرح تولیدی بازیافت ظروف یک بار مصرف
حسینی گفت: ماشین‌آلات ساخته شده در این خط چیزی در حدود ۸۰۰ میلیون تومان و در کل با ابنیه حدودا ۱.۵ میلیارد تومان است برآورد شده است و همجنین قیمت محصولات تولید شده در بازار با توجه به نوسانات قیمت پلیمر متغیر است.
وی در زمینه مقایسه این خط تولیدی با نمونه خارجی آن اضافه کرد: نمونه اروپایی این خط تولید چیزی در حدود ۱۸۰۰ میلیون تومان است و این در صورتی است که دستگاه‌های تولید شده در داخل با قیمت بسیار ارزانتر با نمونه خارجی آن برابری میکند.
این فعال عرصه فناوری اضافه کرد: با توجه به این مساله که ۷۰ تا ۸۰ درصد گرانول پلی استایرن در کشور وارد می شوندمحصول تولیدی ما با ظرفیت تولید خود در سال می تواند از میزان واردات کاسته و تا حدودی در (خروج) ارز ازکشور صرف-جویی به همراه داشته باشد.
حسینی درباره تفاوت عمده خط تولید با نمونه خارجی آن گفت: فرق عمده، استفاده از دو نوع پلیمر در تولید ظروف یکبار مصرف است که لزوم دستگاهی برای جداسازی ۱۰۰ درصدی این پلیمرها از یکدیگر را ایجاد می کند که در این خط با استفاده از محلول به ثبت رسیده و دستگاه جداساز این مهم انجام می‌شود که این شرکت دانش‌بنیان با توجه به شرایط اقلیمی توانسته است تفکیک ۱۰۰ درصدی پلی پروپیلن از پلی‌استایرن را با توجه به شرایط اقلیمی کشور به انجام برساند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا