اخبار

بانک تخصصی صنایع کوچک تا 2 سال آینده راه اندازی می شود

بسپار می نویسد، عاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی از راه‌اندازی بانک تخصصی بنگاه‌های کوچک (SME) تا دو سال آینده خبر داد و گفت: این بانک بسیاری از مشکلات صنعتگران را برطرف خواهد کرد.

غلامرضا سلیمانی با بیان این خبر اظهار کرد: هم‌اکنون 941 ناحیه و شهرک صنعتی در سراسر کشور ایجاد شده است و هیچ شهرستانی فاقد ناحیه‌ صنعتی نیست و در برخی بخش‌ها نیز این نواحی ایجاد شده‌اند. وی تشکیل نواحی صنعتی را بر اساس مدل جهانی برای تمرکز صنایع عنوان کرد و گفت: کم شدن آلودگی منطقه‌ای، ارائه خدمات مشترک و کاهش قیمت‌ تمام شده از مزیت‌های این طرح است و شیوه‌ واگذاری آنها به متقاضیان 30 درصد نقد و 70 درصد قسط 36 ماهه بود اما در دو سال گذشته برای مناطق محروم مبلغ نقد از 30 به 15 درصد کاهش و اقساط 36 ماهه به 42 ماه افزایش پیدا کرد.

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ادامه داد: در دنیا سازمان صنایع کوچک تنها متولی صنایع کوچک هستند و زیرساخت‌ها متولی جداگانه‌ای دارند اما در ایران این دو مورد با هم ادغام شده‌اند و هم‌اکنون در ایران سه میلیون بنگاه کوچک و متوسط داریم که خدمات فنی، توزیعی و تولیدی را انجام می‌‎دهند.

وی حمایت از بنگاه‌های کوچک را زنجیره‌ای عنوان و تصریح کرد: این واحدها در مراحل مختلف خرید مواد اولیه، طراحی، تولید، بازاریابی، فروش و مصرف حمایت می‌شوند و حتی حمل‌ونقل به عنوان لازمه‌ رقابت در این حمایت مدنظر قرار گرفته می‌شود، چراکه به‌عنوان مثال اگر در جایی فاقد زیرساخت لازم کارخانه سیمان باشد عملا محصول به بازار صادرات نمی‌رسد و نمی‌تواند مزیت ایجاد کند. وی 70 درصد مشکل بنگاه‌های کوچک را پولی و مالی عنوان و تصریح کرد: در دنیا هم این مشکل وجود دارد که برای حل آن بانک‌های تخصصی ایجاد شده که فقط به صنایع کوچک خدمات می‌دهند که بر اساس مقتضیات منطقه نرخ و مدت زمان آن متفاوت است و در ایران هم در بانک صنعت و معدن معاونتی به نام صنایع کوچک برای بررسی این بنگاه‌ها شکل گرفته و در آن ادبیات صنایع کوچک پیاده‌سازی خواهد شد.

سلیمانی ادامه داد: برخی صنعتگران به بانک‌ها بدهکار هستند و طبق دستورالعمل بانک مرکزی نمی‌توانند تسهیلات جدید دریافت کنند که در بانکداری صنایع کوچک این مشکل برطرف شده است. وی از بنگاه‌های کوچک به‌عنوان مخزن کارآفرینی نام برد و گفت: به طور متوسط 5 سال و نیم طول می‌کشد تا یک بنگاه به بهره‌برداری برسد در صورتی که باید این بنگاه‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن به ایجاد شغل بینجامد در غیر این صورت کارآفرین بی‌انگیزه و ایده در پیچ و خم‌های بانکی گم می‌شود که امیدواریم رایزنی‌ها با بانک صنعت و معدن این فرآیند را به 3 سال کاهش دهد. معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در مورد وضعیت صنعتی کشور گفت: صنعت ما در سال‌های گذشته از رشد 18 درصدی در دوره اصلاحات، به منفی 6 درصد رسید که خوشبختانه در طول دوسال گذشته ضمن خروج از رکود به رشد مثبت 7/ 6 درصد رسیده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا