اخبار

بانک مرکزی اعلام کرد: ۷۵ درصد از درآمد مالیاتی مصوب محقق شده است

بسپار می نویسد، براساس اطلاعات بانک مرکزی ایران درآمدهای مالیاتی در چهار ماهه نخست سال جاری ۲۹ هزار میلیارد تومان بوده در حالی که میزان مصوب چهار ماهه نخست سال جاری ۳۹ هزار میلیارد تومان بوده است، به این ترتیب ۷۵ درصد از درآمد پیش بینی مالیاتی محقق شده است.

براساس اطلاعات بانک مرکزی ایران در زمینه‌ی وضعیت بودجه عمومی دولت در چهار ماهه نخست سال جاری، درآمدهای مالیاتی معادل ۲۹ هزار و ۶۹۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۲۹هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان) کاهش یافته است. گفتنی است که درآمد مالیاتی مصوب چهار ماهه نخست سال جاری هم معادل ۳۹ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان بوده است.

براساس اطلاعات بانک مرکزی ایران، مجموع مالیات‌های مستقیم اخذ شده از سوی دولت ۱۵ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل (۱۶ هزار و ۶۰۲ میلیارد تومان)، ۳.۸ درصد کاهش یافته است. مصوب مالیات‌های مستقیم در چهار ماهه نخست سال جاری ۱۹ هزار و ۳۲۰ میلیارد تومان بوده است که حاکی از کسری ۳۴۰۰ میلیارد تومانی درآمد مالیاتی این بخش نسبت به میزان مصوب بوده است.

همچنین درآمد مصوب چهار ماهه نخست سال جاری معادل ۱۹۳ هزار میلیارد تومان بوده است. در این بخش مالیات اشخاص حقوقی معادل ۹۸۰۰ میلیارد تومان بوده است که با توجه به مالیات ۱۰ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومانی چهارماهه نخست سال گذشته معادل ۹.۱ درصد کاهش یافته است.

مالیات بر درآمد در چهار ماهه نخست سال جاری هم معادل ۵۳۰۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به رقم ۵۰۱۰ میلیاردی سال گذشته ۶.۸ درصد افزایش داشته است. مالیات بر ثروت نیز معادل ۸۴۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به مالیات ۸۳۰ میلیارد تومانی سال گذشته ۰.۴ درصد افزایش یافته است.

مجموع مالیات‌های غیرمستقیم اخذ شده در چهار ماهه نخست سال جاری ۱۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به مالیات ۱۳ هزار و ۸ میلیارد تومانی سال گذشته ۴.۸ درصد کاهش یافته است. گفتنی است؛ مالیات مصوب مستقیم در چهار ماهه نخست سال جاری معادل ۲۰ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان بوده است که بدین ترتیب عملکرد این بخش نسبت به میزان مصوب در حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان کسری دارد.

مالیات بر واردات در این گروه معادل ۲۵۰۰ میلیارد تومان اخذ شده است که نسبت به میزان ۲۱۰۰ میلیارد تومانی مدت مشابه سال قبل ۱۸.۴ درصد افزایش یافته است. مالیات بر کالا و خدمات نیز ۱۱ هزار و ۱۹۰ میلیارد تومان اخذ شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان، دو درصد افزایش یافته است. در این گروه همچنین مالیات بر ارزش افزوده معادل ۷۹۷۰ میلیارد تومان اخذ شده است که نسبت به میزان سال گذشته نیز (۶۹۳۰ میلیارد تومان) ۱۵ درصد افزایش یافته که البته شایان ذکر است که مصوب مالیات بر ارزش افزوده در چهار ماهه نخست سال گذشته ۹۳۴۰ میلیارد تومان بوده که با این تفاسیر ۱۴۰۰ میلیارد تومان از درآمد پیش بینی شده کسر نشده است.

منبع:ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا