اخبار

باید نه تنها به ایجاد، بلکه به توسعه واحدهای کوچک کمک کرد

بسپار به نقل از نیپنا می نویسد: رییس دفتر توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر حمایت پایدار از صنایع تاکید کرد. محتشمی پور با بیان اینکه در حال حاضر بخش قابل توجهی از صنعت پتروشیمی مربوط به بخش خصوصی است افزود: واقعیت آن است که مشکل در دولتی یا خصوصی بودن این صنعت نیست، بلکه موضوع، اندازه این بخش‌ها است.
وی گفت: یکی از ایراداتی که در کشور ما وجود دارد این است که ما همیشه از ایجاد واحدها حمایت می کنیم، اما پس از ایجاد، یادمان می رود که باید به توسعه آن کمک کنیم و نتیجه، آن می شود که در کشور ما بنگاه ها و شرکت های بسیار زیاد و بسیار کوچک وجود دارد.
وی با بیان اینکه کوچک بودن واحدها منجر به ضعف در مذاکرات خواهد شد افزود: در این شرایط صنایع کوچک ما وقتی با یک شرکت بزرگ وارد مذاکره می شوند و درباره ارقام کوچک بحث می‌کنند، نمی توانند هیچ امتیازی بگیرند.
وی یکی دیگر از مشکلا کوچک بودن صنایع را افزایش هزینه حمل و نقل دانست و افزود: به همین علت هزینه تامین مواد اولیه در کشور ما بسیار بالاست و تقریبا قیمت مواد اولیه هنگام ورود به کارخانه در مقایسه با کشوری مانند چین 30 درصد گرانتر است.
وی افزود: این افزایش قیمت به این علت نیست که قیمت های مواد اولیه در بورس ما بالاتر است؛ بلکه این افزایش قیمت در کل زنجیره تامین رخ می‌دهد و این رقم 30 درصدی آن قدر بالا هست که قدرت رقابت را از تولید کننده ایرانی می گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا